ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شال خلخال ، با قدمتی چند هزار ساله

دهستان شال با فاصله 44 کیلومتر از مرکز شهرستان خلخال با قدمتی بیش از پنج هزار سال در بخش شاهرود خلخال واقع شده و در این موقع از سال جاذبه های طبیعی و کهن آن واقعاً دیدنی است. به کوشش محسن سعادتی - بخش گردشگری تبیان روستای شال

به گفته افراد مسن و قدیمی در روستای شال بعضی از آثار تاریخی موجود در این دهستان نشان از مذهب و فرهنگ این روستا دارد و خانه های ساخته شده با خشت گل هنوز حال و هوای روستاهای قدیم را در این دیار زنده می کند.
در لحظه ورود به روستای شال سرسبزی و چتری از باغات میوه در مسیر راه چشم هر بیننده را به خود مجذوب کرده و دل هوای نشستن در خنکای آن را دارد.

روستای شال

وجود چشمه سارهای کهن از جمله شیران چشمه در بالادست روستای شال نعمتی بس زرین از نعمات خدادادی است که باغات پایین دست این چشمه به وسیله آب این چشمه سیراب شده و رشد و نمو داشته اند.

روستای شال

گشت و گذار اهالی روستا با لباس محلی و کلاه های شال بر سر مردان روستا نشان از رابطه اهالی این دهستان و ارتباط آنان با روستاهای حاشیه شهرهای استان گیلان دارد.
این ارتباطات هم در فرهنگ و هم در پوشش اهالی روستا تاثیر گذاشته و لباس این روستاییان به شکل زیبا و خیره کننده ای نظر هر بیننده و تازه واردی را به روستا جلب می کند.

روستای شال

زبان اهالی روستای شال تاتی بوده که یکی از اصلی ترین مولفه های ارتباطی این اهالی با سایر روستاها و به ویژه روستاهای گیلان است.
با وجود اینکه زبان اهالی شهرستان خلخال و استان اردبیل آذری هستند، اما ویژگی بارز و برجسته ای که این روستا را نه تنها در خلخال و استان اردبیل بلکه در کشور برجسته می کند این است که مردم دهستان شال تات زبان هستند.

روستای شال

به هر جا که می نگری آثاری از مذهب و فرهنگ دیرین این روستا به چشم می خورد؛ وجود امامزادگان سید خضر، سید ابوالقاسم، سید مازندران پیر مازندران یا پیره پیش، سیدمحمد، امامزاده سید محمود (شاه محمود) و امامزاده سیدعلی حکایت از مردمی دارد که معتقد به ائمه اطهار (ع) هستند.

روستای شالمنابع:روستاهای ایران، خبرگزاری فارس، شال نیوز.

[ منبع این خبر سایت تبیان-گردشگری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-گردشگری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.