ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خسارت میلیاردی آمریکا به ایران

تحلیلگر آمریکایی در یادداشتی با تایید سال ها دسیسه واشنگتن علیه ملت ایران نوشت: فهرست جنایات واشنگتن به قدری طولانی است که دیر یا زود موجب شکست نخبگان این کشور خواهد شد. فراوری : آزاده مرنی - بخش سیاست تبیان   ایران و امریکا

"خوان کول" تحلیلگر ارشد آمریکایی در تازه ترین یادداشت خود پیرامون "شکایت ایران از آمریکا در مجامع حقوقی به خاطر اقدام های این کشور علیه ایران در برهه کنونی و گذشته" با ذکر موارد مطرح شده  اخیر در مجلس شورای اسلامی ایران و تصمیم 203 نماینده ایران با موافقت در انجام دعوی حقوقی علیه واشنگتن نوشت : ایران دارایی های آمریکا را به تصرف خود در نیاورده است که بتواند آن  را مصادره نماید.
در مقابل، آمریکا میلیارد ها دلار اموال توقیف شده ایران را در این کشور بعد از انقلاب سال 79 میلادی مسدود کرد. این پول های کشور ایران بوده که آمریکا حق قانونی درباره آن ها ندارد. با وجودی که متحدان ایران در آن ماجرا دست داشتند، اما آشکار نیست که ایران مسئول بمبگذاری سال 1983 باشد.

 من فکر می  کنم که آمریکا آشکارا خسارت  هایی به ارزش چند تریلیون دلار به ایران را تنها در زمان جنگ عراق علیه ایران به این کشور وارد کرد و حتی مانع محکوم شدن عراق از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد  شد

خوان کول  سپس به ماجرای سرنگونی دولت "دکتر محمد مصدق" اشاره می  نماید و می  نویسد : در این ماجرا به یقین آمریکا دولت منتخب ایران را در سال 53 میلادی سرنگون و دیکتاتوری ظالمانه  ای را بر این کشور تحمیل کرد و شرایطی را برای صادرات نفت به این کشور دیکته نمود. اقدامی  که به یقین میلیاردها دلار ضرر برای ایران در بر داشت.
از سویی دیگر برای حمایت "رونالد ریگان" رییس جمهور وقت آمریکا از "صدام حسین" رییس جمهور وقت عراق در تهاجم به ایران نیز می توان پرونده تشکیل داد. تجهیز عراق به سلاح و اطلاعات نظامی و حتی فروش بمب های بیولوژیکی و شیمیایی از این نمونه هستند. در این جنگ علیه نیروهای ایران در جبهه نبرد سلاح های شیمیایی بکار گرفته شد. دولت ریگان در آن زمان جلوی شکایت ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد را گرفت و با مداخله در این پرونده مانع محکومیت عراق از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد شد. در ادامه این ریاکاری  همان سلاح های شیمیایی و بیولوژیک دلیل حمله سال 2003 دولت "جورج دابلیو بوش" رییس جمهور آن دوره آمریکا به عراق شد.
تحلیلگر آمریکایی در ادامه یادداشت خود نوشت : بله.  من فکر می  کنم که آمریکا آشکارا خسارت  هایی به ارزش چند تریلیون دلار به ایران را تنها در زمان جنگ عراق علیه ایران به این کشور وارد کرد و حتی مانع محکوم شدن عراق از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد  شد.
ایران احتمالا دستش به غرامتی نمی رسد اما در جهانی که دادگاه ها مدعی صلاحیت و قدرت جهانی هستند ، آمریکا باید مراقب طرح دعوی قانونی  در زمینه درگیری های سیاسی و نظامی  گذشته اش باشد. فهرست جنایات  واشنگتن  به قدری طولانی است که دیر یا زود موجب شکست نخبگان این کشور خواهد شد.
این در حالی است که لابی صهیونیستی "جی  استریت" اعلام کرد که از فعالیت هایش در راستای به ثمر رساندن توافق هسته  ای ایران در کنگره بسیار مغرور و مفتخر است. جی  استریت ضمن رد نکردن گزارشاتی مبنی بر دریافت 576هزار دلار از سوی صندوق مالی "پلاوشرز" تاکید کرد که در راستای پیشبرد توافق هسته  ای ایران اقدام کرده زیرا آن را قرارداد مهمی دانسته و اینکه کمک بسیار زیادی به امنیت اسرائیل می  کند. این لابی مدعی شد : توافق هسته  ای با ایران ، راه رسیدن این کشور به سلاح هسته ای در سال  های آینده را مسدود کرده است. ما مفتخریم که برای پیشبرد این توافق میان ایران و قدرت  های جهانی تلاش کردیم. توافقی که معتقدیم از اهمیت فوق العاده  ای برای امنیت اسرائیل برخوردار است.


منبع : خبرگزاری فارس / پایگاه خبری قطره

[ منبع این خبر سایت تبیان-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خسارت میلیاردی آمریکا به ایران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.