ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرزند نامشروع عربستان و آمریکا

اگر کلینتون بتواند به کاخ سفید راه یابد، توافق هسته ای با ایران همچنان پابرجا باقی خواهد ماند و اگر ترامپ پیروز صحنه ی انتخابات شود موضوع کمی پیچیده می  شود . . . فرآوری: ع . امانی - بخش سیاست تبیان تروریسم

امروزه تروریسم یک از اجزای لاینفک جهانخواران جهانی محسوب می شود. در واقع "تروریسم" هرنوع استفاده یا تهدید به استفاده از خشونت غیرقانونى، به منظور ایجاد جوّ رعب و وحشت، براى تحت تأثیر قرار دادن یا تسلط بر فرد یا مجموعه اى از افراد و یا كل جامعه. این كار براى دستیابى به هدف مشخصى كه شخص اعمال كننده ى خشونت در نظر دارد انجام مى گیرد.
پروفسور ایان تیلور (استاد روابط بین الملل دانشگاه سنت اندروز) با اشاره به اینکه مردم غرب دیگر از دخالت های نظامی حمایت نمی  کنند ، گفت : البته نمی  توان با اطمینان عنوان کرد که غرب در مقابل تروریسم، جدی نیست. اگرچه مردم غرب هیچ اشتیاقی برای ورود به جنگی دیگر ندارند و نمی خواهند تا سربازهایشان دخالت نظامی دیگری را تجربه کنند، به  طوری  که عملیات نظامی به حملات هوایی و مانند آن محدود شده است. از طرفی نباید این عدم  مداخله به معنای پذیرش حمایت ترکیه از داعش تعبیر شود.
او سکوت غرب و عدم حرکت قاطع در مقابل جریان های افراطی را نتیجه حمایت های نیم سده ی آن ها از وهابیت سعودی دانست و گفت : همه ی این موارد نتایج مستقیم حمایت غرب از جریان وهابیت عربستان سعودی برای 50 سال گذشته است. عربستانی که پول نفت خود را در جهت گسترش سلفی گری سنی صرف کرده است و درواقع امروز ثمرات این حمایت را می بینیم.

 در هر صورت باید قبول کنیم که کروز هیچ ایده ای در سیاست خارجی ندارد و من امیدوار هستم که اگر زمانی این فاجعه صورت پذیرد و او در انتخابات پیروز شود، مشاوران مختلف سیاست خارجی او را کنترل کنند

تیلور مذاکره را بهترین راه حل بحران فعلی یمن عنوان کرد و ادامه داد : به عقیده من اتحاد شمال و جنوب یمن پس از پایان جنگ سرد اشتباه بوده است. البته ما منکر این موضوع نیستیم که جریان وهابی، مخالف شیعه است، اما در حال حاضر به  جای یک کشور یکپارچه ، کشوری بی ثبات را شاهد هستیم که توسط مخالفان سیاسی سنی یا وهابی در یمن و عربستان سعودی احاطه  شده است. در هر صورت تقسیم کشور به دو قسمت نمی تواند گزینه ی مناسبی باشد. پس تنها گزینه ی مذاکرات باقی می ماند که البته می تواند کارآمدتر هم باشد.
وی راه حل نظامی برای حل بحران یمن را یک گزینه نامناسب دانست و تأکید کرد: در نظر داشته باشید که یک راه حل نظامی هم منجر به خون ریزی بیشتر می شود و هم کشور را بیشتر در معرض نابودی و تخریب قرار می  دهد. در این صورت ما با یکی از این دو نتیجه مواجه خواهیم شد : یا شاهد کشوری تحت سلطه شیعیان خواهیم بود که دوسوم آنها سنی هستند و تمایلی برای دریافت پشتیبانی بزرگی از عربستان سعودی و قطر و غیره ندارند. یا شاهد کشوری تحت سلطه اهل تسنن خواهیم بود که در این صورت یک سوم شیعه به حاشیه رانده  شده و مورد تبعیض واقع می  شوند؛ بنابراین بهترین راه حل همان مذاکرات خواهد بود. مشکلی که در این میان وجود دارد فرهنگ مصالحه سیاسی است که در یمن به خوبی شکل نگرفته است.
استاد روابط بین الملل دانشگاه سنت اندروز با اشاره به سفر پیش روی ترامپ به فلسطین اشغالی، آن ها ایجاد تعهدی قوی در حمایت از اسرائیل و گفت: رفتارهای ترامپ عجیب بوده است بنابراین نمی  دانیم که او در این سفر دقیقاً چه خواهد گفت یا چه کاری انجام خواهد داد؛ اما به نظر من او قصد دارد تا به گونه ای یک تعهد قوی در حمایت از اسرائیل را ایجاد کند؛ اما فراموش نکنیم که او هیچ تجربه ای در سیاست خارجی یا دانشی در این خصوص ندارد. تصور می کنم که در حال حاضر اعضای حزب جمهوری خواه به شدت در تلاش اند تا به او بگویند که کارهای احمقانه ای از خود نشان ندهد.
او در تفسیر تأثیر انتخابات آینده ایالات  متحده آمریکا در سیاست خارجی به مذاکرات هسته  ای با ایران پرداخت و افزود : اگر کلینتون بتواند به کاخ سفید راه یابد، توافق هسته ای با ایران همچنان پابرجا باقی خواهد ماند و اگر ترامپ پیروز صحنه ی انتخابات شود موضوع کمی پیچیده می  شود. اگرچه فکر می  کنم حزب جمهوری خواه تلاش خواهد کرد تا ایده ها و افکار مبتکرانه او در این موضوع را محدود کند. در هر صورت باید قبول کنیم که کروز هیچ ایده ای در سیاست خارجی ندارد و من امیدوار هستم که اگر زمانی این فاجعه صورت پذیرد و او در انتخابات پیروز شود، مشاوران مختلف سیاست خارجی او را کنترل کنند.


منبع : تسنیم / کیهان

[ منبع این خبر سایت تبیان-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.