ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مقام ارشد حماس: مذاکرات سازش بی نتیجه و اجلاس پاریس هم وقت کشی است

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین «عزت الرشق» در مصاحبه با روزنامه اردنی «الغد»، گفت که حماس به هیچ وجه امیدی به اجلاس بین المللی صلح که فرانسه می خواهد ماه آینده برگزار کند، ندارد و آن را صرفا اتلاف وقت می داند.
وی تاکید کرد که گفت وگوهای آشتی ملی میان جنبش های فتح و حماس نیز تاکنون نتیجه بخش نبوده است و همچنان موانعی بر سر راه موفقیت آن وجود دارد و تا این لحظه اقدام تازه ای درباره تحقق آشتی ملی صورت نگرفته است.
این عضو دفتر سیاسی حماس خاطر نشان کرد که انتفاضه قدس در سایه چند دستگی گروه های فلسطینی و موضع تاسف بار تشکیلات خودگردان با موانع زیادی رو به رو است.
عزت الرشق درباره شکل گیری آغاز انتفاضه جدید موسوم به انتفاضه قدس نیز گفت: « پس از آنکه ملت فلسطین پی برد که دشمن صهیونیستی به هر شیوه ای درصدد تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی است و تجاوزات نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست علیه این مکان مقدس هر روز بیشتر می شد، با انتفاضه مبارک خود جهانیان را شگفت زده کرد و لرزه بر اندام رژیم اشغالگر صهیونیستی انداخت.»
وی تصریح کرد که با توجه به موضع ضعیف کشورهای عربی و اسلامی در قبال مساله فلسطین و جانبداری صریح آمریکا از رژیم صهیونیستی، این رژیم همچنان به تجاوزات و جنایت های خود علیه ملت فلسطین ادامه می دهد.
الرشق گفت: این وضعیت در نهایت جوانان فلسطینی را که بیشتر آن ها از نسل پس از معاهده اسلو هستند، واداشت تا علیه دشمن صهیونیستی به پا خیزند و زمام امور را بدست گرفته و انتفاضه ای سراسری را علیه اشغالگران به راه بیندازند.
وی خاطر نشان کرد که ملت فلسطین همچنان به مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی ادامه می دهد و این بیانگر قدرت و نوآوری این ملت در مقابله با اشغالگران در سخت ترین شرایط ممکن است اما متاسفانه دولت های عربی حمایت چندانی از ملت فلسطین به عمل نمی آورند و موضع ضعیفی در این زمینه دارند.
وی با اشاره به پافشاری جنبش متبوعش بر ادامه مبارزه با دشمن صهیونیستی تصریح کرد که ادامه انتفاضه به شیوه ای درست و گسترش دامنه آن نیازی کاملا ضرروی است و تمامی گروه های فلسطینی باید با جریان انتفاضه همراه شوند.
عزت الرشق ضمن اشاره به تلاش های تشکیلات خودگردان برای مهار و سرکوب انتفاضه قدس که موجب تضعیف آن شده است، تاکید کرد که موضع رسمی تشکیلات خودگردان و سخن گفتن مسئولان آن از مقدس بودن همکاری امنیتی با دشمن صهیونیستی واقعا تاسف آور و شرم آور است.
وی در رابطه با تلاش های بین المللی صورت گرفته برای پیشبرد مذاکرات سازش نیز گفت که جنبش متبوعش مخالفتی با هیچ طرح و تلاش بین المللی مادامی که در راستای تحقق حقوق ملی فلسطینیان باشد، ندارد اما به هیچ وجه هیچ طرح یا اجلاس بین المللی که به حقوق ملت فلسطین از جمله حق آزادی، تعیین سرنوشت و بازگشت ضربه بزند، موافقت نخواهد کرد.
وی خاطر نشان کرد که ملت فلسطین خواستار بازپس گیری سرزمین خویش است و حتی از یک وجب از آن هم چشم پوشی نمی کند و هر طرح و تلاش بین المللی و منطقه ای که خلاف این باشد، باطل و مردود است.
الرشق تصریح کرد که حماس مخالف هر طرح و اقدامی است که به حقوق ملت فلسطین ضربه بزند.
وی گفت: حماس به هیچ وجه به اجلاس بین المللی صلح که قرار است اوایل ماه آینده در پاریس برگزار شود، امیدی ندارد و آن را صرفا اتلاف وقت می داند. ملت فلسطین دیگر از اینچنین طرح هایی که طی 20 سال گذشته هیچ نتیجه ای در پی نداشته است، خسته شده است.
وی ضمن تاکید بر پافشاری جنبش حماس بر تحقق آشتی ملی و پایان دادن به دودستگی و اختلافات داخلی میان گروه های فلسطینی، اظهار کرد که گفت وگوهای آشتی ملی در پایتخت های کشورهای عربی نیز تاکنون نتیجه ای در پی نداشته است و همین مساله موجب ناامیدی نسبت به این گفتگوها شده است.
این عضو دفتر سیاسی حماس افزود که فلسطینیان با امید زیادی گفت وگوهای آشتی ملی را دنبال می کردند اما اکنون تا حدودی از این گفت وگوها دلسرد شده اند. رشق تصریح کرد که گروه های فلسطینی قادر به عملی کردن توافقات صورت گرفته نیستند.
عزت الرشق با تاکید بر اهمیت شراکت ملی، اظهار کرد که آشتی ملی آنگونه که برخی گمان می کنند به این معنی نیست که حماس همه چیز را دو دستی تقدیم طرف مقابل کرده و خود به حاشیه رانده شود. وی همچنین گفت که جنبش متبوعش به دنبال شراکت ملی در تمامی زمینه ها است و به هیچ وجه قصد از سر راه برداشتن دیگر طرف ها را ندارد.
وی افزود: سازمان آزادی بخش مرجعی ملی و خانه تمامی فلسطینیان است و باید از آن محافظت کرد و در ساختار آن نیز باید بازنگری شود تا تمامی گروه ها و جریان های فلسطینی در آن مشارکت داشته باشند.
این عضو دفتر سیاسی حماس در باره رابطه با مصر نیز گفت که دیدار اخیر هیات حماس با مسئولان سازمان اطلاعات مصر شروعی برای بهبودی روابط میان دو طرف بود و تا حدی از بحران موجود در روابط دو طرف کاست و طرفین در این دیدار به تفاهماتی نیز در رابطه با توقف اتهام زنی رسانه های مصری به حماس دست یافتند.
عزت الرشق خاطر نشان کرد که با این حال نمی توان گفت که اختلافات به کلی رفع شده است اما روابط دو طرف به سمت بهبودی پیش می رود.
شبد**1480** 1095


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقام ارشد حماس: مذاکرات سازش بی نتیجه و اجلاس پاریس هم وقت کشی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.