ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

متوسط چاپ کتاب کودکان پایین است/ جشنواره ادبیات کودک آغازقصه‌گویی درخانواده

متوسط چاپ کتاب کودکان پایین است/ جشنواره ادبیات کودک آغازقصه‌گویی درخانواده

مهر/ رحماندوست پنجشنبه شب در آیین معرفی برگزیدگان دومین جشنواره ملی ادبیات کودک شیراز که در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شد با ابراز خرسندی از اینکه به خاطر بچه ها و نونهالان به شیراز آمده است، خطاب به بزرگسالان، اظهار کرد: در تهران جشنواره ها و رویدادهای مرتبط با ادبیات کودک و نوجوان بسیاری هست، اما مقداری باید حرکتها به طرف شهرهایی مانند شیراز باشد که ریشه های ادبی قوی تری دارند.

وی از احمد اکبرپور، دبیر علمی دومین جشنواره ملی ادبیات کودک شیراز ستایش و ابراز امیدواری کرد که بچه های شیرازی بیش از دیگر نقاط کشور کتاب بخوانند.
رحماندوست ارسال ۷۰۰ اثر به دومین جشنواره ملی ادبیات کودک شیراز را اندک توصیف کرد و گفت: از مسئولان این جشنواره می خواهم که در دوره های بعدی موجبات مشارکت آثار بیشتری را فراهم کنند.
وی با بیان اینکه در ایران سال ۱۰ هزار عنوان کتاب منتشر می شود که شمارگان پایینی است، افزود: اینکه متوسط آثار کودک و نوجوان ۵۰۰جلد است برای جمعیت ما زشت است که متوسط چاپ کتاب کم باشد.
سراینده اشعار کتب درسی دوره دبستان این چنین جشنواره هایی را مانند ادبیات کودک شیراز باعث افزایش توجه ها دانست، اما در عین حال، گفت: البته سطح مطالعه به واسطه این رویدادها افزایش نمی یابد.

رحماندوست با انتقاد از صداوسیما، تاکید کرد: نمی شود درباره کتابخوانی کاری انجام داد، اما رسانه ملی در آن نقشی ایفا نکند.

وی همچنین یکی از راه های افزایش کتابخوانی را ترویج قصه خوانی عنوان کرد و افزود: بهترین سن به اذعان کارشناسان و روان شناسان دوره پیش از تولد کودک است که ذهن او را آماده پذیرش می سازد.
رحماندوست راه اندازی جشنواره ملی ادبیات کودک در شیراز را سرآغازی بر ترویج قصه گویی در خانواده ها دانست و گفت: ادبیات عامیانه شیراز و فارس زبانزد است به نحوی که قصه های بومی اوز با اقلید و قصه های بومی مرودشت با این دو بسیار متفاوت است. از این رو، این ادبیات بومی در غنا بخشیدن آثار نویسنگان و ادبیان این خطه موثر است.
وی در پایان تاکید کرد: خواندن کتاب را برای بچه ها فراموش نکنیم.

دومین جشنواره ملی ادبیات کودک شیراز با معرفی برگزیدگان پنجشنبه شب به کار خود پایان داد.[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.