ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اظهارات الویری درباره تاثیر مجلس جدید برفضای سیاسی کشور

اظهارات الویری درباره تاثیر مجلس جدید برفضای سیاسی کشور

ایرنا/ عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اظهار امیدواری کرد مجلس آینده، فضای خوبی را برای فعالیت سیاسی در کشور فراهم کند تا مجموعه این شورا در سراسر کشور بتواند به یک حزب فراگیر تبدیل شود.

'یکی از جنجالی‌ترین موضوعات در شروع هر مجلسی انتخابات هیات رئیسه آن است. این روزها هم بازار اظهارنظرها درباره هیات رئیسه مجلس دهم داغ است. در این موضوعات رویکرد هر دو جناح و برنامه ریزی آنها می تواند زمینه پیروزی انتخابات سال آینده ریاست جمهوری را فراهم کند؛ انتخاباتی که از هم اکنون رقابت هایش آغاز شده است.'
'مجموعه شورای عالی اصلاح طلبان به کار خود ادامه خواهد داد چرا که این مجموعه سال آینده برنامه ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر را در پیش دارد. علاوه بر آن شورای اصلاح طلبان استان و شهرستان ها بازخوردهای لازم و انتظارات جامعه را به نمایندگان ارائه می دهد. امیدواریم فضای کشور در حوزه سیاست داخلی بازتر شود و ما بتوانیم مجموعه شورای عالی اصلاح طلبان را در سراسر کشور به یک حزب فراگیر و سراسری تبدیل کنیم.'
'اصلاح طلبان علاوه بر مسائل اقتصادی بر فصل سوم قانون اساسی (اصول مربوط به حقوق ملت) تاکید دارند که در مجلس قبل عمدتا فراموش شده بود. حقوق اقوام و مذاهب، آزادی مطبوعات، حقوق زنان، آزادی احزاب و تشکل ها، آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها ، نظارت بر قوه قضاییه و مجریه از مواردی است که اصلاح طلبان در فراکسیون امید بر آن تاکید می ورزند.'

مطالب فوق بخشی از اظهارات مرتضی الویری در گفت و گوی تفصیلی زیر با ایرناست :

**به عنوان یکی از اعضای شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان، تحلیل شما از نتیجه انتخابات مجلس دهم چیست؟ آیا شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان فکر می کرد بتواند چنین نتیجه ای را کسب کند؟
الویری: اجازه بدهید قبل از ارائه تحلیل ام،به جمله ای از آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کنم. این جمله چند ماه قبل از انتخابات، یعنی حدود شهریور ماه در یکی از دیدارهای ما با ایشان بیان شد. در آن زمان ما به شدت نگران رد صلاحیت ها، تبلیغات یک سویه رسانه ملی، بسته شدن روزنامه ها،شکل گیری فضای بسته انتخاباتی و نهایتا شکل گیری مجلسی مشابه و یا بدتر از مجلس نهم بودیم. آیت الله هاشمی در پاسخ به اظهار نگرانی ما گفتند :«مردم در انتخابات اسفند ماه به گونه ای رفتار خواهند کرد که دنیا را شگفت زده می کنند.» همگان دیدند که پیش بینی آیت الله هاشمی درباره نتیجه انتخابات اسفند ماه و نقش آفرینی مردم کاملا درست بود. واقعیت این است که ما در آن زمان پیش بینی یک چنین رفتاری را در انتخابات اسفند از سوی جامعه نداشتیم. فعالان سیاسی به خوبی می دانند که با توجه به اخباری که در رابطه با رد صلاحیت های گسترده به ما می رسید پیش بینی چنین نتیجه ای سخت بود. در آن روزها من یکی از وزرای دولت یازدهم را ملاقات کردم . آن وزیر هم نسبت به نتیجه انتخابات نا امید بود. آن وزیر با توجه به اطلاعاتی که داشت مدعی بود که برنامه ای برای بستن دست روحانی در جریان انتخابات و تلاش گسترده ای برای حذف حامیان در جریان است. آن چنان که آن وزیر بازگو می کرد برنامه این بود که قرار است مجلسی تشکیل شود که رویکرد تندتری نسبت به دولت یازدهم اتخاذ کند. در آستانه انتخابات همگان به صورت عینی دیدند که نگرانی ها کاملا درست بود. چند ماه بعد، شورای نگهبان دست به رد صلاحیت گسترده نیروهای سیاسی زد که تا امروز در تاریخ انقلاب اسلامی مشابه آن را سراغ نداشتیم. هر چند در نهایت اتفاقی که افتاد؛ برخلاف انتظار مخالفان دولت بود.
رای مردم همگان را شگفت زده کرد. می توانم ادعا کنم آنچه در این دوره از انتخابات دیدیم تلاش رقیب، با تمام توان برای تشکیل مجلسی باب میل خود بود. مخالفان دولت هر آنچه داشتند به صحنه آوردند تا مجلسی تشکیل شود که مقابل دولت یازدهم بایستد.

**اینکه ادعا می کنید مخالفان دولت و رقیبان اصلاح طلبان هر آنچه داشتند به صحنه آوردند. به چه معناست؟ آیا سندی و مدرکی در زمینه وجود دارد؟
الویری: اینکه تمام توان و تلاش مخالفان دولت در انتخابات دهمین دوره مجلس به میدان آمده بود تا مجلس را در اختیار بگیرد و از آن راه دولت رابا مشکل مواجه کند، تنها یک ادعا نیست شواهد و قراین نشان می دهد که ماه ها قبل تلاش های گسترده ای برای تاثیر گذاری بر نتیجه انتخابات در جریان بود. صدا و سیما از ماه ها قبل از انتخابات، برنامه های متنوعی بر علیه اصلاح طلبان و همچنین ناکارآمد جلوه دادن دولت به اجرا گذاشت. رد صلاحیت های گسترده اکثر چهره های اصلاح طلب و نزدیک به دولت و حتی اعتدال گرا یکی دیگر از این تلاش ها بود. موضوع دیگر فضای تبلیغاتی عجیب و غریبی بود که در سطح شهر و رسانه ها به وجود آمد. آنقدر حجم تبلیغات اصول گرایان در سطح شهر زیاد بود که واکنش شهروندان را به همراه داشت. از سوی دیگر صدا و سیما با برنامه های مختلفی که از چند ماه قبل تدارک دیده بود و این برنامه ریزی ها در آستانه انتخابات به اوج خود رسید شب پیش از انتخابات صحنه هایی از مجلس ششم را به تصویر کشید که هدف آن نا امید کردن مردم از حضور در انتخابات و رای به اصلاح طلبان بود. اما علی رغم تبلیغات منفی تریبون های رسمی مانند صداو سیما و برخی از تریبون های نماز جمعه، مردم در انتخابات هفتم اسفند حامیان دولت و اصلاح طلبان را برگزیدند.

**رد صلاحیت ها برای اصلاح طلبان قابل پیش بینی بود.آیا ادعا درست است که برخی معتقدند اصلاح طلبان می خواستند با مظلوم نمایی از میزان تبلیغات کم کنند تا مورد توجه مردم قرار گیرند؟
الویری: نه؛ اصلاح طلبان هیچ برنامه تبلیغاتی برای مظلوم نمایی نداشتند. واقعیت تلخ انتخابات در دوره اخیر این بود که رقیب منابع میلیاردی را برای تبلیغات در سطح شهر داشت وما از آن بی بهره بودیم. اینکه من می گویم با تمام توان برای کسب کرسی های مجلس آمدند تنها یک ادعا نیست، هر ناظر بی طرفی به مبالغ هنگفت هزینه های طرف مقابل نگاه کند می بیند که آنها چگونه برای انتخابات مهیا شده بودند.

**آقای حداد عادل خلاف نظر شما را دارند. معتقدند برخی کاندیداها هزینه های هنگفتی کرده اند؛ چنین ادعایی در مقابل ادعای شماست. کسی از جریان اصلاح طلبان حاضر نشد پولی خرج کند؟
الویری: ادعای ایشان را درست نمی دانم واقعیت و شواهد موجود چیز دیگری را نشان می دهد. من در ستاد تهران اصلاح طلبان مسئولیت داشتم. الزام ما این بود که حتی الامکان صرفه جویی داشته باشیم و بسیاری از هزینه های اضافی را کنار بگذاریم. من فراموش نمی کنم امکانات تبلیغاتی ما آنقدر محدود بود که اعتبار لازم برای چاپ تراکت را نداشتیم. ستادهایی را به ما پیشنهاد می کردند به دلیل اینکه هزینه داشت ما توان آن را نداشتیم که این ستادها را در اختیار بگیریم. دلیل اصلی ناتوانی ما این بود که بعد از رد صلاحیت ها؛ کسانی که می خواستند کمک کنند پا پس کشیدند. برخی از افرادی که قول داده بودند کمک کنند وقتی به وضعیت موجود نگاه می کردند که تنها چهار چهره شناخته شده در لیست است عملا حاضر نمی شدند که هزینه کنند. به معنای بهتر با توجه به وضعیت پیش آمده برای لیست های انتخاباتی در تهران و شهرستان دیگر کسی حاضر نمی شد هزینه کند و افرادی که قول هایی داده بودند چون خودشان یا کاندیدای مورد نظرشان حضور نداشتند از لیست حمایت نکردند. من فراموش نمی کنم یکی از افرادی که قرار بود ستاد خوبی را در حوالی میدان ولیعصر دراختیار ما قرار دهد به محض رد صلاحیت ها در همان روز با ما تماس گرفت و اعلام کرد آن محل را خودش احتیاج دارد و عذرخواهی کرد. از سوی دیگر برخی افراد نگرانی اتفاقات سال 88 را در ذهن خودشان داشتند؛ یکی از آنها می گفت ممکن است بازداشت ها پس از انتخابات شروع شود؛ بدین ترتیب ما در مضیقه مالی قرار گرفتیم. ما تنها ابزار استفاده ای که برای تبلیغات در اختیار داشتیم، شبکه های مجازی و پیام رئیس دولت اصلاحات بود.

**اصلاح طلبان از روی اجبار و نبود کاندیدا مجبور شدند افراد نزدیک به رهروان را در لیست خود قرار دهند یا این امر توافق قبلی بود؟
الویری: وضعیت ما در شهرستان ها خیلی خراب تر از تهران بود. این یک واقعیت است که باید اعتراف کنم در بسیاری شهرستان ها دیگر گزینه ای نداشتیم که در لیست امید قرار دهیم.به واقع می توان گفت، شرایط رقابت برابر و عادلانه در بسیاری از شهرستان ها برای نیرووهای اصلاح طلب اصلا وجود نداشت.اما در تهران قدرت مانور ما از این جهت بیشتر بود که در یک شهر چند میلیونی چند اصلاح طلب توانستند به صورت ناشناخته احراز صلاحیت شوند. ائتلاف ما با اصول گرایان معتدل وهمفکران آقای لاریجانی دو علت داشت. علت اول؛ ما در برخی حوزه ها هیچ کاندیدای نداشتیم که بتواند در عرصه رقابت حاضر شود بنابراین مجبور بودیم از نیروهای میانه رو، معتدل و حامیان دولت استفاده کنیم. در مورد تهران قضیه کمی متفاوت بود ما چهره هایی را داشتیم که این ها در گذشته نشان داده بودند که اگر چه در اردوگاه اصلاح طلبان نیستند اما شجاعت و شهامت بیان حق را دارند و از سوی دیگر افرادی هم بودند که دولت را در گذرگاه های سخت حمایت کردند. به عنوان مثال فردی مانند علی مطهری چهره ای بود که رفتار سیاسی اش در دو مجلس قبل برای ما کاملا هویدا بود. طرح سوال از احمدی نژاد و واکنش شجاعانه ایشان نسبت مساله حصر و ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات به ما انگیزه داد تا مطهری را در لیست امید قرار دهیم.

**در مورد اضافه شدن کاظم جلالی، بهروز نعمتی و کاندیداهای نزدیک به اعتدال و توسعه در شهرستان ها برخی افراد نقدهایی دارند. چرا کسانی را که اصلاح طلب محسوب نمی شدند در لیست قرار دادید؟
الویری: قرار شد عنوان ائتلاف را ' اصلاح طلبان و حامیان دولت ' بگذاریم تا مخاطبین بیشتری را داشته باشیم.با این نگرش خود به خود می بایستی در لیست ما علاوه بر اصلاح طلبان چهره های دیگری باشند که در مقاطع مختلف دولت را در برنامه هایش مثلا برجام کمک کرده اند.

**آیا ائتلاف امیدهنوز پابرجاست؟ بحث ریاست آقایان عارف یا لاریجانی؛ موجب نشده است در این ائتلاف فاصله ایجاد شود؟
الویری: اتفاقی که در هفتم اسفند 94رخ داد و در اردیبهشت ماه امسال تکمیل شد انتظارات ما را افزایش داد. اگر به نظرات فعالان سیاسی اصلاح طلب پیش از انتخابات دقت کنید متوجه خواهید شد در زمان رد صلاحیت های گسترده، تنها چشم انداز مورد تصور ما تشکیل مجلسی بدون حضور تندروها بود. به معنای بهتر تشکیل مجلسی بدون حضور تندروها برای ما یک ایده آل محسوب می شد. اما آنچه که اتفاق افتاد غیر منتظره بود؛ بخش اعظمی از پیروزی 7 اسفند محصول و نتیجه عملکرد بد جناح رقیب بود. لذا ما در شرایطی قرار گرفتیم که ریاست آقای لاریجانی برای ما مطلوب ترین گزینه بود و حتی فکر می کردیم به سختی به آن برسیم ولی رای مردم ما را در جایگاه مطلوب تر و ویژه ای قرار داد. می توان گفت امروز این بحث مطرح است که با توجه به تغییر شرایط و اعمال نظر مردم آیا باز هم لاریجانی بهترین گزینه برای ریاست مجلس است ؟!رای مردم ما را در جایگاهی قرار داده است که اکنون باید از ریاست مطلوب تری سخن بگوییم و به عبارت دیگر بین دو خوب خوب تر را انتخاب کنیم. اینجاست که فراکسیون امید کار خودش را شروع کرده است و با جدیت مطالبات مورد خواست جامعه را پیگیری می کند. اگرچه فراکسیون امید و اصلاح طلبان اکثریت مطلق را ندارند ولی با توجه به حضور تقریبا هفتاد نماینده مستقل که غالبا به سمت حمایت از اصلاح طلبان ودولت گرایش دارند؛ این امیدواری را داریم که بتوانیم ریاست مجلس را در اختیار بگیریم.

**می توانید بگویید عملکرد بد جناح رقیب در انتخابات و تبلیغات چه بود؟
الویری: عملکرد نادرست جناح رقیب را می توان از چند منظر بررسی کرد. تلاش برای حذف اصلاح طلبان ، بهره گیری برخی مخالفان اطلاح طلبان از تبلیغات غیر اخلاقی و ناجوانمردانه علیه لیست امید از جمله اینهاست. تهمت هایی مانند لیست مورد حمایت بی بی سی و سوء استفاده از امکانات و ابزارهای عمومی مانند صدا و سیما در نهایت موجب شد مردم از اصول گرایان خشمگین شوند. ما در شعارها و تهیه لیست امید سعی کردیم آنچه مردم می خواهند در اختیار آنها قرار دهیم. ترکیب لیست امید جامع بود و از حامیان دولت یعنی اصلاح طلبان و نیروهای اعتدال گرا تشکیل شده بود اما لیست در اصول گرایان افراد تندرو که سابقه تندروی در مجلس نهم را داشتند را در بر داشت.

**برخی معتقدند که قرار گرفتن نیروهای نزدیک به لاریجانی در لیست اصلاح طلبان اشتباه بوده است. چه آنکه برخی نمایندگان که در لیست امید جای داشته اند نظری برخلاف اکثریت اعضای این فراکسیون را دارند؟
الویری: من وجود نظرات مختلف را در میان منتخبان حاضر در لیست امید رد نمی کنم. برخی از این افراد به خصوص در شهرستان ها به دلیل شرایط خاص و ملاحظاتی که داشتند شعارهایی را برای جلب اقبال عمومی مطرح کردند اما پس از کسب رای لازم؛ به گونه ای دیگر رفتار می کنند. باید بدانیم تعداد این نمایندگان بسیار اندک است و طبق اطلاعاتی که من دارم اکثریت قاطع منتخبان لیست امید، و تعدادی از افراد مستقل و میانه رو به فراکسیون امید پیوسته اند و در جلسات شرکت می کنند.

**هر دو طرف مجلس؛یعنی اصول گرایان و اصلاح طلبان معتقدند بیش از 150 منتخب را جذب کرده اند. تخمین شما از تعداد اعضای فراکسیون امید چقدر است؟
الویری: 121نفر از افراد حاضر در لیست امید وارد مجلس شده اند، منتهی این 121 نفر افرادی بوده اند که ما آنها را در لیست خود قرار داده بودیم. بنابراین باید از این لیست تعدادی از منتخبین حذف شوند چون براساس رویکرد ائتلافی در لیست قرار گرفته اند و وابستگی تشکیلاتی به اصلاح طلبان ندارند.باید دانست بخشی از منتخبان بنابر توافق میان گروه های سیاسی به لیست امید اضافه شدند و حتی میثاق نامه ای هم امضاء نکرده اند که ما از آنها انتظاری داشته باشیم. البته باید دانست که تعداد این نوع منتخبان بسیار کم است. اما در مقابل بخشی از نمایندگان مستقل و حتی اصول گرا در خواست داده اند که به فراکسیون امید بپیوندند و حتی در جلسات اولیه هم حضور دارند. بنابراین من تصور می کنم فراکسیون امید بزرگترین فراکسیون در مجلس دهم باشد.

**چه کسانی در لیست امید میثاق نامه را امضا کرده اند و چه کسانی امضا نکرده اند؟
الویری: آقایان لاریجانی، کاظم جلالی و بهروز نعمتی از منتخبانی هستند که میثاق نامه را امضاء نکردند. اما همان طور که می دانید قرار گرفتن آقای لاریجانی در ترکیب لیست امید زمینه رای آوری ایشان را در قم بالا برد. همانطور که همگان می دانند آقای لاریجانی یک اصول گرای شناخته شده است اما ما ایشان را در لیست قرار دادیم و از ایشان حمایت کردیم چون حضور ایشان در مجلس و رویکردهای ایشان را مناسب و مفید برای منافع ملی می دیدیم. کاظم جلالی و تعدادی دیگر همین وضعیت را دارد ما انتظار نداریم این منتخبان مانند بقیه در لیست امید رفتار کنند. به تعبیری بهتر این افراد میهمان لیست ما بودند، میثاق نامه ای میان ما و ایشان امضا نشده و انتظاری از آنان برای حضور در فراکسیون وجود ندارد.

**به غیر از فراکسیون اصول گرایان و فراکسیون امید آیا شاهد تشکیل فراکسیون دیگری خواهیم بود؟
الویری: پیش بینی در مورد تعداد فراکسیون ها قبل از تشکیل مجلس بسیار سخت است. اما احتمال می رود اصول گرایان تندرو مانند کریمی قدوسی، نوروزی، نقوی حسینی و.... راهشان را از اصول گرایان معتدل جدا کنند چرا که چارچوب فکری علی لاریجانی و معتدلین با این منتخبین متفاوت است. اگرچه تعداد هواداران این طیف چیزی حدود 20 تا 30 نفر است اما با توجه به نوع نگاه شان، ممکن است فراکسیون کوچکی را در آینده تشکیل دهند.

**آیا طیف لاریجانی سعی خواهد کرد فراکسیون رهروان را در مجلس دهم احیاء کند؟ پیش بینی شما از رفتار طیف سیاسی نزدیک به رهروان چیست؟
الویری: به احتمال زیاد آقای لاریجانی و همفکرانشان سعی می کنند فراکسیونی شبیه به همان رهروان ولایت در مجلس دهم تشکیل دهند؛ هر چند ممکن است با نام جدیدی پا به عرصه بگذارند. با توجه به ترکیب مجلس، طیف لاریجانی تلاش می کند نمایندگان مستقل را به خود جلب کند.

**تفاوت فراکسیون اصلاح طلبان و طیف لاریجانی در مجلس بیشتر در چه رویکردهای خلاصه می شود؟
الویری: اصلاح طلبان علاوه بر مسائل اقتصادی بر فصل سوم قانون اساسی (اصول مربوط به حقوق ملت) تاکید دارند که در مجلس قبل عمدتا فراموش شده بود. حقوق اقوام و مذاهب،آزادی مطبوعات، حقوق زنان، آزادی احزاب و تشکل ها، آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها ، نظارت بر قوه قضاییه و مجریه از مواردی است که اصلاح طلبان در فراکسیون امید بر آن تاکید می ورزند. اما به نظر می آید فراکسیون رهروان همان مشی گذشته را ادامه خواهند داد؛ یعنی حل مسائل اقتصادی و نظارت بر قوه مجریه برایشان مهم است اما کمتر راجع به نظارت بر قوه قضائیه و اصول فصل سوم قانون اساسی حساسیت خواهند داشت.

**برخی از فعالان سیاسی معتقدند اکثریت منتخبان مجلس دهم بی تجربه اند و مجلس دهم نسبت به مجالس گذشته بی تجربه است. این ادعا را قبول دارید؟
الویری: این واقعیت را باید بپذیریم که مجلس دهم از چهره ها شاخص اصلاح طلب و اصول گرا تا حد زیادی تهی است. اصلاح طلب های شاخص را شورای نگهبان حذف کرد و اصول گراهای شاخص را مردم. به معنای بهتر می توان گفت چون چهره های شناخته شده اصلاح طلب غالبا توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند، اصلاح طلبان با ترکیب جدیدی کمتر شناخته شده ای وارد مجلس شدند. از سوی دیگر باید در نظر داشت که غالب چهره های شاخص اصول گرایان نتوانستند اعتماد رای دهندگان را جلب کنند بنابراین ما در مجلس دهم چهره های برجسته اصول گرا را کمتر می بینیم. اما ذکر یک نکته در این خصوص ضروری است که ناشناخته بودن چهره های مجلس دهم به معنای ضعیف بودن یا کم توان بودن منتخبان نیست. لذا من تصور می کنم چرخش نخبگان در مجلس دهم اتفاق افتاده است. ما اکنون با چهره های با استعداد، پرتحرک و خوش فکر رو به رو هستیم که تا کنون چنین فرصتی برای آنها فراهم نیامده بود. اما اکنون در مجلس دهم، فرصت فعالیت و درخشیدن برای آنها فراهم آمده است.

**آیا شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نمی خواهد به منتخبان مجلس دهم و فراکسیون امید کمک فکری دهد؟
الویری: بله؛ شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان به محض پایان یافتن انتخابات کارگروه هایی برای کمک و همفکری به نمایندگان اصلاح طلب تشکیل داده است. اکنون این کارگروه ها فعال هستند و به نمایندگان کمک فکری می دهند. قبل از انتخابات مجلس دهم مجموعه ای تحت عنوان برجا ' برنامه جامع اصلاح طلبان' در اختیار نامزدها قرار گرفت. در این مجموعه برنامه اصلاح طلبان در حوزه های اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی، فرهنگی، اجتماعی ، محیط زیست و غیره در قالب حدود 180 عنوان بیان شده بود. بنابراین کاندیداهای لیست امید چشم اندازها و برنامه های اصلاح طلبان را می دانستند. از سوی دیگر مجموعه شورای عالی اصلاح طلبان به کار خود ادامه خواهد داد چرا که این مجموعه سال آینده برنامه ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر را در پیش دارد. علاوه بر آن شورای اصلاح طلبان استان و شهرستان ها بازخوردهای لازم و انتظارات جامعه را به نمایندگان ارائه می دهد. امیدواریم فضای کشور در حوزه سیاست داخلی بازتر شود و ما بتوانیم مجموعه شورای عالی اصلاح طلبان را در سراسر کشور به یک حزب فراگیر و سراسری تبدیل کنیم.

**آیا اقدامی هم برای تشکیل حزب فراگیر انجام شده است؟
الویری: از آنجا که احزاب در کشور همیشه سرکوب شده اند و جایگاه بایسته خود را نداشته اند اصلاح طلبان ضرورت تشکیل احزاب فراگیر را لازم می دانند. امیدواریم مجلس آینده؛ فضای خوبی را برای فعالیت سیاسی در کشور فراهم کند. در این صورت شورای های سیاست گذاری اصلاح طلبان در درون حزب مورد نظر حل خواهد شد و ساختاری منظم و چارچوبی مشخص پیدا خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اظهارات الویری درباره تاثیر مجلس جدید برفضای سیاسی کشور » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.