ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پشت پرده تخریب بازار دارویی ایران

۱۳۹۵/۰۳/۰۷ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 183808 پشت پرده تخریب بازار دارویی ایران

سلامت نیوز:كارشناس صنعت بايوتكنولوژی دارویی، از روش های تخریبی شرکت های چند ملیتی برای در دست گرفتن بازار دارویی ایران پرده برداشت و نسبت به همکاری تبلیغاتی برخی پزشکان با محصولات خارجی انتقاد کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،دکتر آراز سبزواری به اهمیت داروهای بیوتکنولوژی در دنیای امروز اشاره کرد و گفت: بخش بسیار مهم تولید داروهای بیوتکنولوژی، تکنولوژی تولید این قبیل داروهاست.

وی با اشاره به بومی شدن تکنولوژی این داروها در ایران، افزود: در حال حاضر برخی شرکت های دارویی در کشور این قبیل داروهای بیوتکنولوژی را تولید و حتی صادر نیز می کنند.

سبزواری با تاکید بر اینکه تکنولوژی تولید این قبیل داروها در اختیار چند کشور پیشرفته و تعدادی از کشورهای در حال توسعه است، گفت: نکته مهم در صنعت تجارت این داروها اصل رقابت شرکت های دارویی در تصاحب بازار مصرف است.

وی برای توضیح بیشتر در این زمینه به یک مورد تولید داروی بیوتکنولوژی در ایران اشاره کرد و افزود: اخیرا یک داروی بیوتکنولوژی برای درمان سرطان پستان در ایران تولید شده است. از آنجا که قیمت این دارو به نسبت داروی مشابه خارجی بسیار پایین تر است، از مزیت رقابتی بسیار مناسبی برخوردار است.

شرکت چند ملیتی خارجی که چندین سال است این دارو را با قیمت بالا در ایران وارد می کند، به محض تولید داروی داخلی به یکباره قیمت محصول وارداتی را به نصف کاهش می دهد. در حقیقت این شرکت با دامپینگ و کاهش یکباره قیمت خود مزیت رقابت داروی داخلی را از بین می برد و بیمارانی که به مصرف این دارو عادت کرده اند را به ادامه مصرف داروی خود متقاعد می کند. این شرکت ها پزشکان متخصص را نیز توجیه می کنند که بهتر است داروی خارجی که داروی برند و اصلی است و قیمت پایین تری نیز دارد برای بیماران تجویز شود. این شرکت ها معمولا پس از حذف رقیب داخلی مجددا قیمت را به تدریج افزایش می دهند.

عضو سابق هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: این مسئله می تواند در مورد سایر داروهای بیوتکنولوژی خارجی که توسط شرکت های داخلی تولید می شود نیز اتفاق بیافتد. به نظر می رسد سازمان حمایت از مصرف کننده باید به این مشکل ورود کند. اگر این شرکت ها امکان کاهش قیمت محصولات وارداتی خود را دارند، همین امروز این کار انجام شود و نه زمانی که داروی مشابه داخلی تولید می شود.

سبزواری تاکید کرد: می توان برای حمایت از تولید داروی داخلی، سایر داروهای چنین شرکت هایی را جریمه کرد و نیز باید به دلیل فروش دارو به بهایی بالاتر از ارزش حقیقی در طی سالیان گذشته، این شرکت ها را جریمه نمود.

وی در ادامه به موضوع کیفیت داروهای تولید داخل و خارجی اشاره کرد و افزود: معمولا در بازار داخل مردم کیفیت داروی خارجی را بهتر می دانند و تمایل بیشتری برای مصرف داروی وارداتی دارند. از آنجا که داروهای بیوتکنولوژی برای بیماری های خاص مانند ام اس، سرطان و هموفیلی تولید می شود، مسئله کیفیت به دلیل سر و کار داشتن با جان بیماران، بسیار اهمیت دارد. صنعت داروهای بیوتکنولوژی در ایران از ابتدا با توجه به اصل تولید با کیفیت، کار خود را آغاز کرده تا بتواند در بازار رقابت، جایگاه مناسب خود را حفظ کند.

سبزواری گفت: پزشکان با توجه به اینکه داروهای بیوتکنولوژی حیات دهنده به بیماران هستند هرگز جان آنها را به خطر نمی اندازند و داروی بی کیفیت را تجویز نمی کنند. به واسطه مطالعاتی که توسط خود جامعه پزشکی انجام شد و نیز مشاهده اثر بخشی بسیار خوب داروهای بیوتکنولوژی تولید داخل، نگرش پزشکان در مورد این دسته از داروها و کیفیت آنها تغییر کرده است. همچنین قیمت بسیار پایین تر این داروها نسبت به داروهای مشابه خارجی، بیماران را به مصرف داروهای تولید داخل ترغیب نموده است.
[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.