ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ادعای فارین پالیسی: تیم‌های ایرانی در کنار طالبان با داعش می‌جنگند

ادعای فارین پالیسی: تیم‌های ایرانی در کنار طالبان با داعش می‌جنگند

فارس/ پایگاه خبری فارین پالیسی در گزارشی به نقل از منابعی مدعی شد که تیمهای مختلفی از ایران در طول مرزهای این کشور با افغانستان با طالبان علیه داعش همکاری می کنند.

این گزارش افزود: ایران برای مقابله با ورود داعش به دنبال ایجاد یک منطقه حائل در مرزهای خود با افغانستان از طریق همکاری با طالبان است.

این گزارش میگوید که ایران گروه طالبان را یک تهدید میداند و تا پیش از حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 به حکومت کابل برای مقابله با این گروه کمک نظامی و تسلیحاتی میکرد. اما ایران اکنون به این نتیجه رسیده است که طالبان تهدید کمتری نسبت به داعش محسوب میشود گروهی که اکنون نفوذ قابل توجهی در افغانستان دارد و تخمین زده شده است که حدود 3 هزار جنگجو در خاک افغانستان دارد.

فرانتز مایکل ملبین نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان در این زمینه گفت: ایرانیها درحال حاضر به دنبال تامین فوری امنیت مرزهای طولانی خود با افغانستان برای جلوگیری از نفوذ داعش هستند و بدین منظور با گروههای مختلف شبه نظامی از جمله طالبان همکاری میکنند.

وی افزود: اراده ایران کنار گذاشتن دشمنی تاریخی خود با طالبان است و این مساله در راستای تشدید رقابت این کشور با عربستان سعودی نیز قابل ارزیابی است.

ملبین تاکید کرد که ایران هرگونه حرکت داعش را به عنوان خط مقدم رفتار تهاجمی عربستان قلمداد میکند. اگر داعش در مرزهای شرقی این کشور مستقر شود ایرانیها تصور میکنند که عربستان یک جبهه دوم علیه آنها گشوده است.

براساس این گزارش، منطقه حائل مورد نظر ایران بخش وسیعی را در برمیگیرد و به گفته یک منبع آشنا به موضوع از ولایت هلمند در جنوب افغانستان تا ولایت قندوز در بخشهای شمالی این کشور امتداد می یابد. طالبان بر بخشهای زیادی از این 2 ولایت سیطره و کنترل دارد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.