ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قرارداد فروش نفت به ترکیه تمدید شد

قرارداد فروش نفت به ترکیه تمدید شد

مهر/ مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت با اشاره به تمدید قرارداد فروش نفت به بزرگترین پالایشگاه ترکیه، گفت: اختلافی برای فروش نفت بین شرکت نفت و توپراش ترکیه وجود ندارد.

سید محسن قمصری درباره آخرین وضعیت افزایش فروش نفت خام به ترکیه در دوران پساتحریم، گفت: قرارداد فروش نفت خام به شرکت «توپراش» به عنوان بزرگترین شرکت پالایشگاهی ترکیه تمدید شده است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه میزان و حجم صادرات نفت خام ایران به ترکیه معادل سال ۲۰۱۵ میلادی است، تصریح کرد: مذاکراتی با ترکیه به منظور افزایش حجم صادرات نفت خام آغاز کرده‌ایم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه حجم فروش نفت به ترکیه ممکن است برای یک دوره نوسان افزایش و یا کاهش داشته باشد اما در بلندمدت یک متوسط صادرات نفت به این کشور همسایه وجود دارد، اظهار داشت: به عبارت دیگر، ممکن است یک شرکت بنا به شرایط خاص خود در بعضی ماه‌ها افزایش برداشت و برخی ماه‌ها کاهش برداشت نفت داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر متوسط صادرات روزانه نفت خام ایران به ترکیه حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز است، تاکید کرد: شرکت توپراش ترکیه امکان خرید نفت خام از کشورهای مختلف را دارد.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با یادآوری اینکه در شرایط فعلی ترکیه امکان خرید نفت خام از عراق، لیبی، عربستان سعودی و باقی کشورها را هم دارد، یادآور شد: با این وجود سطح روابط ایران و ترکیه برای فروش نفت خام خوب و مطلوب ارزیابی می شود و اختلافی با ترک‌ها نداریم.

قمصری در پایان با اعلام اینکه پیش از اعمال تحریم‌ها حجم صادرات نفت خام ایران به ترکیه خیلی عدد بالایی نبوده است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی هم حجم صادرات نفت به این کشور همسایه خیلی دور از اعداد قبل از تحریم نیست.

به گزارش مهر، براساس گزارش امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران، ترکیه در سال ۲۰۱۵ میلادی در مجموع روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت خام و فرآورده‌های نفتی شامل نفتای سبک و سنگین و گاز مایع واردات کرده است.

در این بین حجم صادرات نفت خام عراق به ترکیه در سال ۲۰۱۵ میلادی با افزایشی نزدیک به دو برابری به ۲۳۰ هزار بشکه در روز رسیده و هم اکنون این کشور سهمی ۴۳ درصدی از بازار نفت ترکیه را به خود اختصاص داده است.

پس از عراق، ایران هم سال گذشته بیش از ۱۱۰ هزار بشکه نفت خام به ترکیه صادر کرده و سهمی ۲۲ درصدی در بازار نفت این کشور همسایه برای خود دست و پا کرده است.

این در حالی است که پس از عراق و ایران، کشورهای عربستان سعودی و قزاقستان از دیگر کشورهای بزرگ صادرکننده نفت خام به ترکیه در سال ۲۰۱۵ میلادی بوده‌اند.

در حالی تاکنون بیشترین رقابت ایران و عراق در توسعه میادین مشترک و مرزی نفتی بین دو کشور بوده که با لغو تحریم‌ها دور جدید رقابت این دو کشور عضو اوپک برای صادرات طلای سیاه به ترکیه شکل گرفته است.

براساس اعلام بیژن زنگنه وزیر نفت، مذاکرات نهایی با پالایشگاه‌های نفت ترکیه به ویژه «توپراش» به منظور افزایش سه برابری فروش طلای سیاه انجام شده است که در صورت توافق نهایی، حجم صادرات نفت ایران به ترکیه از حدود ۱۰۰ هزار بشکه فعلی به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.