ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ربات‌های «کارتزین» برای برش‌های ۳محوره ساخته شد

ربات‌های «کارتزین» برای برش‌های ۳محوره ساخته شد

مهر/ محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت ربات کارتزین شدند که علاوه بر استفاده در صنعت می توان از آن در آزمایشگاههای دانشگاهها برای آموزش بهره برد.

اسماعیل قراخانی، مدیر فنی شرکت دانش بنیان تولیدکننده ربات های کارتزین گفت: ربات کارتزین بر اساس مدل دکارتی (کارتزین یا مبتنی بر محورهای X Y Z ) ساخته شده و علاوه بر آزمایشگاهها در صنعت نیز به کار می رود.

وی با بیان اینکه کار اصلی ربات کارتزیناین است که ابزارهای صنعتی را در ۳ محور جابجا می کند، گفت: ربات های کارتزین این شرکت دانش بنیان برای مصارفی چون سیستم های برش ۲ و ۳ بعدی، ابزارهای اندازه گیری، پرینت ۳ بعدی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

قراخانی افزود: این ربات ها در ابعاد و دقت های مختلف بسته به نیاز مشتری طراحی و ساخته می شوند.

وی در خصوص مشخصات این ربات ها گفت: قابلت کنترل و موقعیت با دقت دلخواه تا دقت یک صدم میلیمتر در بازه یک متر، ارتباط انالوگو دیجیتال با کنترلر، بدنه آلومینیوم و مقاوم به خوردگی از ویژگی های این ربات به شمار می رود.

وی عنوان کرد: نرم افزارهای ساختار باز کنترلی برای بهینه سازی سیستم کنترل، مکانیزم حرکتی خطی مبتنی بر مکانیزم پیچ و مهره یا تسمه تایم نیز از مزیت های ربات های کارتزین محسوب می شوند.

قراخانی با بیان اینکه این دستگاه یک ربات 3 درجه آزادی است که یک بازوی رباتیک را در سه جهت عمود بر هم به میزان دلخواه حرکت می دهد، افزود: این ربات ها روی دستگاههای خاصی همچون سیستم های برش، سیستم های لیزر، پرینتر های ۳ بعدی، ابزارهای اندازه گیری و... نصب می شوند.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی این سیستم از طریق نرم افزار های خاص انجام می شود، گفت: این محصول در یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار در کشور تولید شده است.

وی در خصوص دیگر کاربردهای ربات کارتزین گفت: از این ربات می توان در آزمایشگاهها برای کنترل موقعیت، سرعت و نیروی یک موتور و همچنین برای تدریس دروس کنترل موقعیت انواع موتور در دانشگاهها نیز بهره برد.

مدیر فنی این شرکت دانش بنیان گفت: کاربردهای این ربات در بازرسی غیر مخرب برای دیجیتال رادیوگرافی و بازرسی جوش توسط التراسونیک، اسکن سه بعدی توسط لیزر، پاشش پلاسما و لایه نشانی، رنگ آمیزی دقیق، جابجایی سریع و دقیق قطعات، برشکاری و جوشکاری اتوماتیک، مونتاژ اتوماتیک، بسته بندی و چسب زنی اتوماتیک و برای مصارف اندازه گیری و مقاصد آموزشی است.

وی تاکید کرد: به دلیل اینکه معمولا آنچه که در واقعیت بوده و آنچه که در دروس خوانده می شود متفاوت است، بنابراین ضروری است که چنین دستگاهی در آزمایشگاههای دانشگاهها وجود داشته باشد.


[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.