ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عفو بین الملل: ارتش سودان جنوبی زندانیان را در کانتینرهای بار شکنجه می کند

عفو بین الملل: ارتش سودان جنوبی زندانیان را در کانتینرهای بار شکنجه می کند

ایرنا/ سازمان عفو بین الملل روز جمعه اعلام کرد که دهها زندانی در سودان جنوبی در شرایط، حرارت بسیار زیاد و با کمترین میزان آب و غذا در کانتینرهای بار نگهداری می شوند.
به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، عفو بین الملل افزود: شمار زیادی از زندانیان که بیشتر آنها به ارتباط با مخالفان یا گروه های شورشی متهم هستند، بر اثر رفتارهای غیر انسانی جان خود را از دست داده اند و علاوه بر این زندانیان توسط نظامیان سودانی مورد ضرب و شتم قرار می گیرند.
«موثونی وانیکی» مدیر دفتر منطقه ‌ای سازمان عفو بین الملل در شرق آفریقا گفت: زندانیان در شرایط وحشتناکی به سر می برند و رفتاری که با آنها می شود در حد شکنجه است، در هفته تنها یک یا دو بار به آنها غذا داده می شود و به مقدار کافی آب آشامیدنی در اختیار زندانیان قرار نمی گیرد.
هنوز ارتش سودانی جنوبی به این گزارش عفو بین الملل که در گذشته شکنجه زندانیان در کانتینرها را رد کرده بود، واکنشی نشان نداده است.
در سودان جنوبی غالبا از کانتینرها به عنوان سلول های انفرادی استفاده می شود که دمای آن می تواند به راحتی تا 40 سانتیگراد بالای صفر برود.
وانیکی می گوید: باید تمام زندانیان در سودان جنوبی آزاد شوند یا به صورت رسمی اتهامشان اعلام شود و در دادگاه های مستقل محاکمه شوند.
طبق اعلام ناظران آتش بس در سودان جنوبی، در اکتبر 2015 دستکم 50 نفر در کانتینرهای بار بر اثر شکنجه توسط نیروهای دولتی جان خود را از دست داده اند.
دولت کشته شدن این زندانیان را تکذیب کرد، ولی بازرسان سازمان عفو بین الملل به نقل از ده ها شاهد عینی اعلام کردند که نیروهای دولتی زندانیان را به صورت دست بسته وارد کانتینرها کردند.
سودان جنوبی از دسامبر 2013 شاهد جنگ داخلی است. ریک ماچار رهبر شورشیان این کشور ماه گذشته در چارچوب توافق صلح وارد «جوبا» پایتخت این کشور و به عنوان معاون «سالوا کر» رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد و با وی دولت وحدت ملی تشکیل داد.
با این وجود درگیری ها میان گروه های شبه نظامی ادامه دارد و همه طرف ها یکدیگر را به کشتار کودکان، شکنجه و تجاوز و اجبار شهروندان به خروج از محل سکونت به منظور خالی کردن مناطق از مخالفان خود، متهم می کنند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.