ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تکذیب سرمای ناشی از ال نینو در ایران

مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: این شایعه که ال نینو موجب بروز سرمای شدید در کشور می شود نادرست است و بررسی ها نشان می دهد که زمستان عادی در پیش داریم. خبرگزاری ایرنا: مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: این شایعه که ال نینو موجب بروز سرمای شدید در کشور می شود نادرست است و بررسی ها نشان می دهد که زمستان عادی در پیش داریم.
مدتی است شایعه ورود سرمای شدید در اواخر ماه جاری در برخی کشورهای آسیایی از جمله ترکیه، ایران ، عراق، افغانستان، پاکستان و چند کشور حوزه خلیج فارس در شبکه های مجازی دست به دست می چرخد.
مجید آزادی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود:ال نینو پدیده ای است که در اقیانوس آرام شکل می گیرد، بنابراین اثرات آن وارد برخی کشورها می شود و اینکه گفته می شود ال نینو وارد کشور خواهد شد کاملا غیرعلمی و نادرست است.
آزادی ادامه داد:ال نینو یک دور پیوند است به این معنا که این پدیده در بخشی از کره زمین رخ می دهد و بر روی تمام زمین تاثیرمی گذارد اما اینکه شایعه شده قرار است وارد کشور شود و مردم سرمای شدیدی را تجربه کنند صحیح نیست.
وی اظهار کرد:اینکه آیا اثر ال نینو به ایران می رسد، صحیح است اما نه به آن صورت که در شبکه های اجتماعی گفته شده زیرا ال نینو به تنهایی قادر به ایجاد سرمای شدید نیست بلکه باید با دیگر دور پیوندی ها که مهمترین آنها NAO ، MJO و امواج عرض های میانی هستند، هماهنگ شود.
وی ادامه داد: اما محاسبات نشان می دهد این دور پیوندی ها در کنار هم قرار نمی گیرند و در این زمستان اتفاق خاصی مانند سرمای بیش از حد برای ایران رخ نمی دهد بلکه زمستان عادی پیش بینی شده است.
آزادی تاکید کرد: دقیق ترین روش برای اندازه گیری دور پیوندی ها استفاده از مدل های عددی است که به این وسیله وضعیت یک فصل یا یک ماه را پیش بینی می کنند و تمام این محاسبات با این روش انجام شده است.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.