ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سخنگوی انصارالله: هیات ریاض استقلال ندارد

سخنگوی انصارالله: هیات ریاض استقلال ندارد

ایسنا/ سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن در مصاحبه‌ای با یک روزنامه لبنانی دلیل عدم حصول پیشرفت در مذاکرات کویت را آن دانست که طرف مقابل در تصمیم‌گیری‌ها استقلال ندارد. وی در ادامه میانجیگری امیر قطر برای بازگشت هیات ریاض به مذاکرات را موضع‌گیری غیراخلاقی در برابر کویت دانست و تاکید کرد جنگ علیه یمن ارتباطی به مساله مقابله با نفوذ ایران در منطقه ندارد.

محمدعبدالسلام، سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی الاخبار در پاسخ به این سوال که با پایان پنج هفته از مذاکرات به چه نتایجی با طرف مقابل رسیده‌اید، گفت: تا این لحظه به چیزی که بتوان آن را پیشرفتی قابل ملاحظه و یا قطعی نامید دست نیافته‌ایم اما شاهد مذاکرات پراکنده‌ای در زمینه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و انسانی و نیز بررسی تشکیل دولت وحدت ملی بوده‌ایم. تمرکز در این مذاکرات بیشتر بر ابعاد سیاسی و امنیتی و ادامه تثبیت اقدامات نظامی بود. متاسفانه به دلیل اینکه هیات ریاض مشارکت خود در مذاکرات را به حالت تعلیق در آورد و سه مرتبه بدون هیچ دلیل واقعی از مذاکرات کنار کشید ما نتوانستیم از تمام فرصت خود در کویت استفاده کنیم. در واقع علت اصلی کناره‌گیری آنها از مذاکرات لجاجت و تلاش برای طولانی کردن و شکست مذاکرات کویت بود.

عبدالسلام در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث شده در طول این مدت با توجه به اینکه در مذاکرات نتیجه‌ای حاصل نشده در مذاکرات کویت باقی بمانند، اظهار کرد: ما خود را برای انجام ماموریتی ملی که بخشی از مبارزات ما با چالش بزرگ علیه مردم یمن است آماده کرده‌ایم. تا زمانی که سخنان ما شنیده می‌شوند وظیفه ما شرح حقایق و تکذیب دروغ‌ها و شایعه‌ها است. تا زمانی که سازمان ملل خواستار حضور همه طرف‌ها برای مذاکره و تبادل نظرات جهت نزدیک‌سازی رویکردهاست مانند آنچه اکنون در کویت جاری است، وظیفه ما حضور و مشارکت است. در واقع تا زمانی که پیشرفتی در این مذاکرات وجود داشته باشد و پیشنهاداتی مطرح شود مشکلی با زمان نداریم.

سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن در ادامه در پاسخ به این سوال که چه چیزهایی را بزرگ‌ترین مانع در مسیر گفت‌وگو با طرف دیگر می‌بینید، گفت: طرف مقابل قدرت تصمیم‌گیری نداشته و رویکرد مشخصی ندارد. گاهی از حضور در مذاکرات خودداری می‌کند و با تشدید موضع‌گیری‌های خود شروطی را تعیین می‌کند و سپس روز بعد موضع‌گیری کاملا متفاوتی در پیش می‌گیرد و البته این امر به دلیل آن است که موضع‌گیری‌های آنها بیشتر از آنکه بر اساس خواست مردم یمن باشد، مبتنی بر خواست طرف‌های خارجی است. علاوه بر این یکی از مهم‌ترین مشکلات آنها این است که به اصل راه‌حل سیاسی و مذاکره باور ندارند و حتی تا این لحظه نیز به گزینه جنگ متوسل هستند و صراحتا از آن سخن می‌گویند چرا که جهان را در حمایت از خود می‌بینند و می‌دانند که مشکلی در تهیه بودجه و سلاح‌های مدرن ندارند و ائتلاف عربی به رهبری عربستان به نیابت از آنها می‌جنگند بنابراین چه انگیزه‌ای می‌تواند آنها را به مذاکره و راه‌حل سیاسی ترغیب کند در حالیکه مردم یمن در رنج هستند و هزینه‌های مادی انسانی و اقتصادی سنگینی را متحمل شده‌اند؟

عبدالسلام در پاسخ به این سوال که آیا توقف مذاکرات در آینده‌ای نزدیک را پیش‌بینی می‌کنید به ویژه که شرایط میدانی در یمن بسیار بالا گرفته است، گفت: تحولات میدانی یمن نشان دهنده فرار طرف مقابل از راه‌حل‌های سیاسی و تمایل آشکار آن به ادامه جنگ است تا بتواند انتقام بگیرد. اگر آنها بر این اساس ادامه دهند و به صلح تمایلی نشان ندهند قطعا گفت‌وگوها ناقص مانده و بی‌فایده خواهند بود.

سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن در ادامه در شرح نقشه راه پیشنهادی این جنبش و واکنش جامعه جهان به آن، گفت: طرح پیشنهادی ما این است که قدرت در یمن بر اساس طرح پیشنهادی کشورهای حوزه خلیج‌فارس توافقی باشد و همه جناح‌های سیاسی طبق قطعنامه‌های شورای امنیت در یک گفتگوی سیاسی حضور یابند. سپس وارد مرحله انتقالی شویم. فکر می‌کنم با وجود اختلاف نظرهایی که در مورد این طرح وجود دارد اما در مجموع همه طرف‌ها به خوبی درک کرده‌اند که ما در دستیابی به راه‌حل سیاسی جدی هستیم و طرحی که ما ارائه کردیم یک طرح جامع، عاقلانه و منصفانه است.

وی در ادامه در شرح برخورد طرف مقابل با این طرح، گفت: آنها همواره موضع‌گیری‌های خود را تغییر می‌دهند، آنها حتی پس از دعوت امیر کویت برای بازگشت به مذاکرات، از شرکت در مذاکرات خودداری کرده و به قطر سفر کردند. سپس با مداخله امیر قطر اعلام کردند که به مذاکرات کویت باز می‌گردند البته این اقدام آنها به منزله «موضع گیری غیراخلاقی» نسبت به کشور کویت به عنوان میزبان مذاکرات بود.

سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن درباره تغییر موضع‌گیری‌های طرف مقابل در جریان مذاکرات به ویژه پس از بازگشتش از قطر گفت: ما از این تغییرات دیگر تعجب نمی‌کنیم چرا که تصمیم‌گیری آنها به دست خودشان نبوده و در اختیار دیگران است. آنها اگر کمی عاقل بودند پس از درخواست امیر کویت به مذاکرات باز می‌گشتند یا حداقل اشاره‌ای به درخواست امیر کویت می‌کردند.

وی در پایان درباره اظهارات اخیرش در گفت‌وگو با رسانه‌های کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس درباره رابطه انصارالله با ایران و اینکه این رابطه را امروز چگونه توصیف می‌کند و موضع گیری جمهوری اسلامی ایران در مورد مذاکرات فعلی و توافق‌های قبلی میان انصارالله و عربستان چیست، اظهار کرد: هر رسانه‌ای سبک خود را در انعکاس خبرها دارد و این امر بدیهی است. به دنبال توفقی‌هایی که با طرف عربستانی صورت گرفت چه بسا برداشت‌های نابجایی شد. به طور کلی از زمان تاسیس شورایی سیاسی برای انصارالله، ما روابط رسمی خود را با برادرمان در ایران و دیگر طرف‌های بین‌الملل آغاز کردیم. روابط ما با ایران در قالب اصل مخالفت با طرح صهیونیستی-آمریکایی در منطقه قرار می‌گیرد و غیر از این برداشتی نادرست است.

وی تاکید کرد: جنگی که علیه یمنی به راه افتاده ارتباطی با مقابله با نفوذ ایران در منطقه ندارد و این جنگی وحشیانه و بدون هیچ دلیلی علیه یمن است.

سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن در پایان تاکید کرد: حضور نظامیان خارجی در یمن چه آمریکایی و چه غیرآمریکایی مردود است چرا که این امر به منزله نقض آشکار حاکمیت ملی و استقلال در یمن است. ما همواره بر این رویکرد ثابت تاکید کردیم که نیروهای بیگانه باید از یمن خارج شوند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.