ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اشرف غنی از رهبر طالبان تشکر کرد

رئیس‌جمهور افغانستان در پیامی به مناسبت عید فطر مذاکره با طالبان را تنها راه برای خاتمه دادن به خونریزی‌ها و برقراری صلح در کشور عنوان کرد. خبرگزاری ایسنا: اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در پیام خود آورده است: مذاکره تنها راه حل است راهی که ملت ما برای پایان خونریزی ها خواهان آن است.
وی همچنین از ملا عمر، رهبر طالبان برای تایید مذاکرات صلح تشکر کرد و گفت این بسیار مهم است که طالبان می خواهد به روند سیاسی بپیوندد.
دو روز پیش رهبر طالبان در پیام عیدی به هواداران خود گفت که به لحاظ شرعی "تعامل صلح‌آمیز با دشمن مانعی ندارد" و برای انجام فعالیت‌های سیاسی "دفتر سیاسی" ایجاد کرده است که مسئولیت امور سیاسی گروه طالبان را به عهده دارد.
اخیراً دولت افغانستان اعلام کرد که نخستین دور گفتگوهای مستقیم بین نمایندگان طالبان و دولت در پاکستان با حضور دیپلمات‌های آمریکایی و چینی برگزار شده است.
اشرف غنی در سخنرانی خود گفت: اقداماتی را که حامد کرزای، رئیس جمهوری پیشین در راستای مصالحه با گروه طالبان آغاز کرد، او به موفقیت می‌رساند.
رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که مسئله طالبان با مسئله سایر گروه‌های ستیزه‌جو در این کشور "فرق می‌کند"، چرا که طالبان "می‌خواهند در نظام شرکت کنند و برخی مشکلاتی که دارند، آن‌ها را از طریق گفتگو حل کنند.
غنی تاکید کرد: دیگر تروریست‌ها که از کشورهای مختلف، کشورهای همسایه و جاهای دیگر آمده‌اند پاسخ آن‌ها را نیروهای امنیتی و دفاعی ما به فضل خدا به زور و قدرت داده‌اند.
علاوه بر گروه طالبان، داعش نیز در افغانستان نفوذ دارد. چندی پیش ژنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفت که این گروه در حال سربازگیری در این کشور است.
مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند برخی گروه‌ها از پاکستان، کشورهای آسیای میانه، چچن، اویغور و کشورهای عربی هم در کنار طالبان حضور دارند.
به نظر می‌رسد که رئیس جمهوری افغانستان مایل است تاکید کند که حساب این افراد را از طالبان جدا می‌داند.
پیش از این دولت حامد کرزای، رئیس جمهوری سابق هم تاکید داشت که تنها با مخالفان مسلح داخلی مصالحه می‌کند.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.