ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرکز سعدی‌شناسی و حافظ‌شناسی به صورت مستقل و دائمی فعالیت کند

سعدیه شیراز
پژوهشگر و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز گفت: فعالیت مستقل و دائمی مرکز حافظ‌شناسی و سعدی‌شناسی به احیای زبان فارسی و رونق آن کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، امروز نخستین همایش ملی زبان و هویت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار فارس و استادان و اندیشمندان زبان وادبیات فارسی برگزار شد. بهزاد مریدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در ابتدای این مراسم به مولفه‌های شکل‌دهنده فرهنگ و هویت ملی اشاره کرد و زبان، نژاد و مذهب را از مهم‌ترین مولفه‌های آن دانست. 

وی با بیان اینکه در این همایش 153 مقاله دریافت شده است، گفت: 49 مقاله برگزیده شده که 25 سخنرانی در دو نشست علمی برگزار می‌شود. 

محمدیوسف نیری، استاد دانشگاه شیراز نیز در این همایش به آسیب‌هایی که زبان را تهدید می‌کند، اشاره کرد و اظهار داشت: زبان فارسی امروز در چنگال حمله بازار قرار گرفته و با وجود اینکه سازمان‌های فرهنگی زبان و ادبیات فارسی متولی مشخصی ندارد. 

وی با انتقاد از نامگذاری واحدهای تجاری گفت: نام مغازه‌ها و واحدهای تجاری امروزه تجاوز آشکار به زبان فارسی و هویت فرهنگی است و اگر بخواهیم زبان فارسی را احیا کنیم باید زبان سعدی را احیا کنیم. 

استاد تمام دانشگاه شیراز با بیان اینکه سعدی ملاک هویت پیوسته زبان فارسی است، افزود: مرکز سعدی‌شناسی و حافظ‌شناسی باید به صورت مستقل و دائمی فعالیت کند چراکه حضور افراد با مشغله‌های زیاد نمی‌تواند به این مرکز رونق داد. 

نیری با بیان اینکه ضعف زبان فارسی از بین رفتن فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌های ایرانی است، خاطرنشان کرد: انسان از زبان شناخته می‌شود و نخستین نظریه درباره زبان را حضرت علی (ع) با این عبارت که «انسان در پشت زبانش پنهان است» مطرح کرده است. 

استاد دانشگاه شیراز زبان را عین هستی دانست و گفت: گوهر وجود انسان در زبان پدیدار می‌شود و زبان فارسی یک هندسه مثلثی دارد که یک ضلع آن عقل کل الهی، یک ضلع عقل جامع بشری و یک ضلع تاریخ و فراتاریخ است. 

محمدعلی افشانی، استاندار فارس نیز در این مراسم اظهار داشت: زبان ابزار ارتباطات و گسترش دانش بشری حاصل زبان است، زبان عامل توسعه و تکامل بشری و جامعه را بهم متصل و مرتبط می‌کند و انسجام ملی در گرو حفظ و تقویت زبان است. 

وی با بیان اینکه تضعیف زبان تضعیف منافع ملی است، گفت: برای حفظ وحدت و یکپارچگی باید زبان ملی را تقویت کرد و استادان و نخبگان این عرصه باید تلاش کنند و راهکارهای حفظ زبان را ارائه دهند. 

انتهای پیام/ 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.