ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امروز ایران باید تهاجم خبری خود را در جهان تقویت کند/ در نگارش اخبار امید و نشاط جامعه از دست نرود

سفر مدیرعامل و مدیران خبرگزاری تسنیم به سیستان و بلوچستان
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه باید در "نگارش خبر" تلاش شود امید و نشاط جامعه از دست نرود، گفت: کشور ما با جایگاهی که امروز در جهان پیدا کرده باید تهاجم یا آفند خبری خود را تقویت کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در دیدار با مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم و مدیرکل استان‌های این خبرگزاری، با اشاره به اینکه درس‌های فراوانی را از قرآن در مورد کار خبرگزاری و خبرنگاری می‌توان از قرآن گرفت و با اشاره به آیه «لارطب و لایابس الا فی کتاب مبین» اظهار داشت: ما معتقدیم هیچ تر و خشکی وجود ندارد مگر آن‌که سرنخی از آن در قرآن‌کریم وجود داشته باشد. به‌عبارتی می‌توان گفت همه چیز در قرآن کریم احصاء شده و اگر به درستی به قرآن بنگریم، بدون شک به همین نتیجه می‌رسیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه قرآن‌کریم در زمینه خبر، خبرنگاری، خبرگزاری و خبرسازی بحث‌های بسیاری دارد و حداقل یک سوره را به این امر اختصاص داده که سوره مبارکه "نبأ" است، ادامه داد: قرآن‌کریم در این سوره خبر را به "خبر عظیم" توصیف کرده و سپس به جلوه‌های مهم هستی و آفرینش پرداخته است؛ حال باید دید زمین چقدر می‌تواند خبرساز باشد.

آیت‌الله سلیمانی با اشاره به چهار آیه نخست سوره مبارکه "زلزال" خاطرنشان کرد: زمین، خبرهای بسیاری دارد که ما در یک برهه زمانی و در یک قطعه مکانی در کنار یکدیگر قرار می‌گیریم و خبرهایی را پیدا می‌کنیم و از آغاز و فرجام جهان خبری دقیقی نداریم؛ ما تنها گوشه‌ای از اخبار را در قرآن کریم از حضرت آدم(ع)، حضرت نوح(ع) و دیگر پیامبران می‌بینیم و به خبر حضرت یوسف(ع) به عنوان بهترین خبر و قصه می‌نگریم، درحالی که دنیا مملو از خبر بوده و هر لحظه آن مشمول خبر متعدد است.

وی با اشاره به آیه6 سوره مبارکه "حجرات" «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا» گفت: مراقبت کنید خبر را از منابع صحیح به دست آورید و اگر فاسقی خبری داد آن را باید تحقیق کنید و با اشاره به آیه 6 سوره "احزاب" هم گفتند  همان قرآنی که از خبر به‌عنوان "خبر عظیم" یاد کرده، جنبه منفی خبر را هم معرفی می‌کند و در مذمت منافقین در سوره احزاب فرموده نقش منافقان خبرسازی و شایعه‌پراکنی است و آن‌ها هر روز برای خالی‌کردن دل مسلمانان شایعه‌ای را رواج می‌دهند. متاسفانه امروز هم در جامعه بشری بیماری نفاق وجود دارد و ما باید دقت کنیم تا ندانسته و از روی ناآگاهی به بیماری نفاق دامن نزنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان در ادامه سخنانش با بیان اینکه رعایت چند نکته در باب خبر مهم و قابل توجه است، خاطرنشان کرد: نخستین نکته آن است که ابتدا باید چهره زیبای خبر را به مخاطبان نشان دهیم، چراکه قرآن کریم نیز پیش از نهی از منکر به امر به معروف اشاره دارد. روش اولیای خدا هم اینچنین بوده و ما نیز به پیروی از قرآن و بزرگان اسلام، باید در خبر حتی در مواجهه با دشمنان، ابتدا نکات مثبت را بیان کنیم و سپس به بیان آثار منفی بپردازیم.

آیت‌الله سلیمانی افزود: نکته دوم تحمل و توجه نسبت به نظرات مخالف و تبیین آن است که شیوه شهید مطهری، علامه طباطبایی، علامه جعفری و شهید بهشتی بوده و نیاز است در نهایت پس از تبیین، پاسخ محکم این نظرات بیان شود چراکه در چنین شرایطی هر انسان منصفی بیان ما را می‌پذیرند.

امام‌جمعه زاهدان تصریح کرد: نکته سوم "خو‌ش‌رویی" در خبرنگاری است. همه اصحاب رسانه باید دقت کنند که حتی در مقابل نظرات مخالف خوش‌رو باشند چراکه برخورد با چهره گرفته توسط خبرنگار نشان‌دهنده نوعی موضع‌گیری است در همین راستا با تدبر در قرآن‌کریم متوجه می‌شویم که قرآن نیز خبرهای بد را با بشارت یاد می‌کند.

آیت‌الله سلیمانی با اشاره به بخشی از آیه 29 سوره مبارکه "فتح" که می‌فرماید «أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» بیان کرد: نکته چهارم این است که باید در "نگارش خبر" تلاش شود امید و نشاط جامعه از دست نرود و خبر همیشه نسبت به دوستان سازندگی و نسبت به دشمنان سوزندگی داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به بخشی از آیه 139 سوره مبارکه "آل عمران" که می‌فرماید «وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ» اظهار داشت: ما باید در همه زمینه‌ها برتر باشیم و امروز در شرایطی هستیم که اگر تهاجم خبری ایجاد نکنیم ومنظور از تهاجم خبری همان جریان‌سازی خبری مؤثر و تأثیرگذار است. دست برتر نخواهیم داشت، بنابراین به عنوان نکته آخر باید گفت در عرصه خبر باید حرکت آفندی داشته باشیم. کشور ما با جایگاهی که امروز در جهان پیدا کرده باید تهاجم یا آفند خبری خود را تقویت کند، در عرصه خبر صرفاً گزارشگر نباشد و دیگران را در موضع عقب‌نشینی خبری قرار دهیم.

به گزارش تسنیم، در پایان این نشست "آرشام هنرکار" به‌عنوان مدیر دفتر خبرگزاری تسنیم در استان سیستان و بلوچستان معرفی و حکم وی توسط آیت‌الله  سلیمانی به وی اعطاء شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.