ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پاسخ به سه پرسش درباره ی بوتاکس

گذشت آن زمانی که برای رفع چین و چروک از بوتاکس استفاده می کردند، امروزی ها برای شفاف تر و صاف تر شدن پوستشان بوتاکس می کنند!

فرآوری: زینب عشقی_ بخش زیبایی تبیان

پاسخ به سه پرسش درباره ی بوتاکس

 

این را زمانی فهمیدم که دختر دایی سی ساله ام، بوتاکس کرده بود، دختر جوانی که نه چین و چروک داشت و نه به واسطه ی بیماری یا تصادف، مشکلی برای صورتش ایجاد شده بود، فقط برای صاف تر شدن پوستش، بوتاکس کرد!

بوتاکس، سمی کشنده است که از نوعی باکتری به‌نام «کلستریدیوم بوتولینوم» به‌دست می‌آید، اوایل برای بهبود انحراف چشم بیماران به‌کار گرفته می‌شد. از همان زمان متخصصان متوجه شدند بیمارانی که برای اصلاح انحراف چشم از این باکتری استفاده کردند چروک‌های ظریف اطراف چشم آنها همزمان با رفع انحراف چشم‌شان کم می‌شود. سه پرسش مهم در این مطلب مطرح شده که بهتر است قبل از بوتاکس، از آنها مطلع شوید.

اگر بوتاکس اشتباه تزریق شود، چه می شود؟

بوتاکس سمی است که عضله را از کنترل خارج می‌کند و قدرت انقباض و انبساط را از آن می‌گیرد. درواقع این ویژگی نوعی عارضه محسوب می‌شود اما علم پزشکی از آن به‌نفع انسان استفاده کرده است.  حال اگر این سم در نواحی نامناسب یا بیش از اندازه مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند باعث عوارضی جدی همچون اختلال در تنفس و حتی مرگ شود که تنها چاره پیشگیری از این عوارض مراجعه به متخصص متبحر و حاذق است.

تزریق بوتاکس در تمام نقاط صورت و بدن امکان‌پذیر نیست. برای مثال اگر در اطراف لب تزریق شود احتمال اینکه فرد در صحبت کردن، خندیدن و جویدن غذا با مشکل مواجه شود وجود دارد یا اگر در ناحیه گردن استفاده شود، قدرت بلع را مختل می‌کند. تزریق در ناحیه پیشانی یا زیر پلک نیز اگر به‌طور صحیح انجام نشود، می‌تواند افتادگی پلک یا دوبینی و مشکل در بستن پلک موقع خواب ایجاد کند. عدم تقارن از دیگر عوارض تزریق بوتاکس با شیوه نادرست است که می‌تواند براثر تزریق دوزهای متفاوت در دو طرف صورت ایجاد شود. 

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

بهتر است قبل از انجام بوتاکس از پزشکتان بخواهید که روی شما تست انجام دهد، کمی معطل شدن، بهتر از سوزش و خارش و کهیر و آسم و تنگی نفس و دیگر علایم آلرژیکی است

۱. اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد.

۲. استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

۳. دوران حاملگی

۴. سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالا‌تر از ۷۵ سال

۵. بیماری ام‌اس، می‌استنی گراویس، نفروپاتی و نارسایی کلیه

۶. بیماری‌های قلبی و عروقی حاد

۷. ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.

۸. واکسیناسیون در ۲ هفته اخیر

۹. کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند.

زمان تزریق اول و دوم چه مقدار باید باشد؟

اولین اثرگذاری بوتاکس در فاصله‌ زمانی بین 2 تا 6 ماه طول خواهد کشید. این ماندگاری بین افراد مختلف متفاوت است. درواقع برای کسانی‌ که اولین تزریق را تجربه می‌کنند نکته قابل اهمیت زمان تزریق بعدی است. باید در این زمینه کاملا آگاهانه عمل شود، چون زمان تزریق بعدی باید وقتی اتفاق بیفتد که تزریق اول تاثیر خود را از دست داده باشد. شما به مرور زمان متوجه خواهید شد که هر تزریق چند ماه برای‌تان جواب خواهد داد. البته نباید برای تزریق دوم آنقدر صبر کنید تا تاثیر اولین بوتاکس کاملا از بین برود. زمانی كه بوتاکس اول ضعیف شده و اثرات تزریق کم‌کم در حال از بین رفتن است باید برای تزریق بعدی اقدام کنید. درواقع هدف از تزریق بوتاکس این است که ماهیچه‌ها از کار کردن باز داشته شوند و قرار بر این است که ماهیچه‌ها کشته شوند نه اینکه دوباره بازسازی شوند. بعد از 2 سال تزریق در فاصله‌های زمانی مشخص، ماهیچه‌ها دیرتر از سابق خودشان را ریکاوری می‌کنند و بعد از آن اصلا بعید نیست فاصله‌های زمانی تزریق‌های بوتاکس افراد به فواصل 2 ساله تبدیل شود.

توجه

خیلی ها ممکن است به بوتاکس حساسیت داشته باشند، بهتر است قبل از انجام بوتاکس از پزشکتان بخواهید که روی شما تست انجام دهد، کمی معطل شدن، بهتر از سوزش و خارش و کهیر و آسم و تنگی نفس و دیگر علایم آلرژیکی است. 


منابع: مجله سیب سبز، جام جم آنلاین، برترین ها

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت تبیان-زیبایی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-زیبایی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.