ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشگیری از انتقال فلج اطفال به ایران

درحال حاضر افغانستان و پاکستان دو کشور دارای بار بیماری فلج اطفال است و عامل خطر انتقال به کشورهای مجاور هستند و باید تمام کودکانی که از مرز عبور می‌کنند علیه این بیماری واکسینه شوند. خبرگزاری ایسنا: معاون وزیربهداشت بلوچستان پاکستان که به همراه معاون وزیر بهداشت افغانستان به منظور الگوگیری از تحولات بهداشتی و درمانی استان، به زاهدان سفرکرده‌اند، گفت: درحال حاضر افغانستان و پاکستان دو کشور دارای بار بیماری فلج اطفال است و عامل خطر انتقال به کشورهای مجاور هستند و باید تمام کودکانی که از مرز عبور می‌کنند علیه این بیماری واکسینه شوند.
دکتر عبدا...خان افزود: با توجه به هم مرزبودن افغانستان، پاکستان و ایران باید دولت‌های این سه کشور در راستای جلوگیری از ورود فلج اطفال به ایران، تلاش کنند.
وی ادامه داد: در همین راستا سه کشور افغانستان، پاکستان و ایران متعهد شدند عملیات واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال را به طور همزمان با هم در کشورها اجرا کنند و از ورود کودکانی که این واکسن را دریافت نکردند به ایران جلوگیری کنند.
وی بیان کرد: تمام دنیا به جز دو کشور افغانستان و پاکستان تاکنون توانسته اند فلج اطفال را ریشه کن کنند. این بیماری می تواند خطر جدی برای ایران به دلیل همجواری با این دو کشور به دنبال داشته باشد.
مسئول بیماری فلج اطفال در افغانستان نیز در این بازدید گفت: دولت افغانستان و پاکستان باید بیماری فلج اطفال در کشور خود را ریشه کن کنند تا از سرایت این ویروس به سایر کشورها جلوگیری کنند.
دکتر میوند احمد ادامه داد: در اوایل سال 2015، دو کشور افغانستان و پاکستان به عنوان صادر کننده فلج اطفال در دنیا نامیده شد لذا باید در راستای ریشه کن کردن این بیماری اقدامات جدی تری در دو کشور مذکور صورت گیرد.
میونداحمد بیان کرد: در راستای جلوگیری از ورود بیماری به سایر کشورها در ماه آینده دو تیم واکسن فلج اطفال را در سفارت ایران مستقر می کنیم تا به تمام مردمی که خواهان دریافت ویزا هستند واکسن فلج اطفال تزریق کنند.
وی ادامه داد: همچنین در این راستا نامه ای به سفارت ایران در افغانستان و پاکستان ارسال شده تا برای افرادی که کارت واکسن فلج اطفال ندارند برای آنان ویزا صادر نکنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: جمعی از معاونین وزارت بهداشت افغانستان و پاکستان برای الگوگیری از تحولات بهداشت و درمان استان و جلوگیری از ورود فلج اطفال به ایران، در استان حاضر شده‌اند.
دکتر محمودرضا میری، تصریح کرد: یکی از معضلات این استان هم مرز بودن با دو کشور افغانستان و پاکستان است که این سبب ورود بیماری های واگیردار به ایران می شوند.
وی ادامه داد: کشور ما توانسته است بعد از انقلاب به واسطه تیم های بهداشتی قوی و استقرار شبکه های بهداشت و درمان بیماری فلج اطفال را ریشه کن کند، به همین دلیل از وزارت بهداشت افغانستان و پاکستان دعوت شده است تا از ظرفیت های بهداشتی این استان بازدید کنند تا با کمک یکدیگر بتوانیم این بیماری را از دو کشور مذکور ریشه کن کنیم.
دکتر میری ادامه داد: به همین منظور قرار است هر سه ماه یکبار در یکی از شهرهای مرزی از سه کشور جلساتی حول ریشه کنی فلج اطفال برگزار کنیم.
به گزارش ایسنا، معاونین وزارت بهداشت افغانستان و پاکستان از مراکز بهداشتی و بیمارستانهای زاهدان بازدید کردند ودیدار با استاندار وجلسه با اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از دیگر برنامه های سفر دو روزه این تیم خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.