ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واکنش آمریکا به عبور ناو هواپیمابر چین از نزدیک تایوان

پس از آنکه ناو هواپیمابر چین از آب‌های تایوان رد شد و به دریای چین جنوبی رفت، آمریکا گفت که چین حق دارد تا در آب‌های بین‌المللی حضور داشته باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت دفاع تایوان روز دوشنبه گزارش داد که این ناو هواپیمابر چینی و پنج ناو دیگر در 90 مایلی جنوب تایوان حضور داشتند.

پکن می‌گوید این اقدام امری عادی برای رزمایش‌های تمرینی است.

چین قبلا ناوهای آمریکایی را به خاطر عبور و مرور "تحریک آمیز" در دریای چین جنوبی مورد انتقاد قرار داده بود.

اما این بار، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن استفاده قانونی از دریا را به رسمیت می‌شناسد و این دقیقا همان حقی است که آمریکا، چین و سایر کشورها دارند.

وی ادامه داد: عبور و مرور در دریا چین جنوبی امری آزاد است.

اوایل ماه جاری میلادی،‌ یک ناو نیروی دریایی چین یک زیردریایی بدون سرنشین آمریکا را توقیف کرد؛ این زیردریایی بدون سرنشین برای انجام "تحقیقات اقیانوسی" در آب‌های بین‌المللی سواحل فیلیپین مورد استفاده قرار گرفته بود.

آمریکا این اقدام از سوی چین را غیرقانونی خواند و به صورت دیپلماتیک به آن اعتراض کرد.

چین این زیردریایی بدون سرنشین را پنج روز بعد پس داد.

پکن مدعی مالکیت تمام دریای چین جنوبی است. پنج کشور دیگر در منطقه نیز مدعی مالکیت این منطقه هستند.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.