ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شاخص سلامت کودکان با اضافه وزن و چاقی معضل جدید سلامت است

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، سید حامد برکاتی در همایش دو روزه نهایی سازی برنامه سلامت کودکان گفت: در حوزه سلامت کودکان، چهار برنامه داریم که مراقبت ادغام یافته کودک سالم (WCC) از مهمترین برنامه های بهداشتی کشور است.

دکتر برکاتی با اشاره به شاخص های مورد توجه در برنامه کارگاه مشورتی برنامه ادغام یافته سلامت کودکان گفت:۱۰ شاخص از جمله بحث رشد کودکان ( کم وزنی، لاغری، کوتاه قدی و از آن طرف اضافه وزن و چاقی)، بحث تکامل کودکان، تکامل فیزیکی یا تکامل عاطفی کودکان، تکامل حرکات درشت و ریز، تکامل ارتباطی، تکامل شناختی کودک، مباحث مربوط به شیر مادر، ترویج تغذیه با شیر مادر و شروع تغذیه تکمیلی از پایان شش ماهه اول و همچنین تداوم تغذیه با شیر مادر در سال دوم.

وی اظهار داشت :نکته مهم برنامه مراقبت های ادغام یافته سلامت کودکان دو محور اصلی دارد یک محور بر روی کودک سالم بحث می کند و محور دوم بر روی کودک بیمار، که در هر دو حالت به شکل ادغام یافته است. این بدین معنا است که اگر  مادری به هر علتی از جمله انجام مراقبت های سلامت برای کودک سالم و یا به دلیل ویزیت کودک بیمارش به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کند ،باید کلیه مراقبتهای لازم برای آن کودک انجام شود.

دکتر برکاتی تصریح کرد: مادران اگر مشکلی برای شیردهی داشته باشند مورد حمایت قرار می گیرند؛  در بحث رشد، کودکان غربال می شوند؛ اندازه گیری قد و وزن صورت می گیرد، در سنین خاصی حتی فشار خون بچه ها نیز انجام می شود.

وی عنوان کرد: در برنامه جدید که از سال ۹۶ اجرا می شود کودکان از طریق اندازه گیری فشار خون بررسی می شوند. در برنامه جدید بحث چاقی کودکان هم مورد توجه است، چون در کشور ما از یک طرف خوشبختانه و از یک طرف متاسفانه، شاخص های سوء تغذیه، شاخص های کوتاه قدی و کم وزنی بچه هایمان و لاغری خیلی کم شده و ارتقاء خیلی خوبی در سطح کشور داشتیم و از بهترین کشورهای منطقه هستیم  و از طرف دیگر با معضلی روبرو هستیم که بچه های ما اضافه وزن و چاقی دارند.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ابرازداشت: بر اساس بررسی های که در کشور انجام شده است؛ همان قدر که ما بچه هایمان کم وزن هستند همان قدر و بیشتر از آن  اضافه وزن دارند و چاق هستند و این امر یک هشدار جدی است. در بررسی که در سال ۸۹ صورت گرفت و نتایج آن در سال ۹۱ آماده شد؛ با برنامه ریزی دقیق در برنامه جدید کشوری بحث چاقی کودکان غربال چاقی و مدیریت چاقی کودکان ، همچنین بحث تکامل کودکان اضافه شد .

دکتر برکاتی افزود: البته هم اکنون در برنامه فعلی نیز در حال انجام است ولی به شکل محدود تر ، واز ابتدای سال ۹۶ کلیه کودکان کشور به لحاظ شاخصه های تکاملی که برای سن خاص خود باید داشته باشند ، غربالگری می شوند، و پس از آن مراقبت لازم انجام میشود و آموزش کافی نیز به مادران داده می شود. موارد دیگری از جمله غربالگری بینایی، شنوایی، مراقبت های دهان و دندان هم در مراقبتها پیش بینی شده است.

وی گفت: بسته جدید مراقبت کودکان که انشاالله ما از ابتدای سال ۹۶در یک شهرستان از هر دانشگاه و بعد تا انتهای سال در کلیه شهرستانهای دانشگاه بعنوان یکی از اجزای برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت اجرایی خواهد شد ؛ ضامن سلامتی برای نسل بعدی هست، برای داشتن جامعه سالم تر.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شاخص سلامت کودکان با اضافه وزن و چاقی معضل جدید سلامت است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.