ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشتی‌گیران چگونه باید وزن کم کنند تا آسیب نبینند؟

 دیدار رده بندی کشتی آزاد باشگاه های جهان بین تیم‌های کفایتی خراسان و تاشیر ارمنستان

مسئول کمیته‌ تغذیه فدراسیون پزشکی ـ ورزشی، معتقد است اگر کشتی‌گیری وزن بدنش را به گونه‌ای کاهش دهد که درصد چربی‌اش از پنج درصد وزن بدنش بیشتر کم شود، به سلامتی خود آسیب خواهد زد.

محمد حضوری در گفت‌وگو با ایسنا، در یازدهمین کنگره سراسری پزشکی ـ ورزشی، اظهار کرد: یکی از مباحث بسیار مهمی که در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار گرفت مدیریت وزن کم کردن در کشتی بود. از سال 1943 کاهش وزن در کشتی به عنوان یک چالش در ورزش مطرح بود و از سال 1960 به این امر پی بردند که بیش از 80 درصد از ورزشکاران با کاهش دریافت مواد غذایی و آب مواجه هستند. به هر صورت یک کشتی‌گیر برای این که بتواند از سلامت خوبی برخوردار باشد باید بتواند ترکیب وزن خود را به درستی کنترل کند.

وی افزود: یکی از بافت‌های خیلی مهم در مورد وزن، بافت چربی است. اگر کشتی‌گیری وزن بدنش را به گونه‌ای کاهش دهد که درصد چربی بدنش از پنج درصد وزن بدنش بیشتر کم شود به سلامتی خود آسیب خواهد زد بنابراین باید کشتی‌گیران تلاش کنند ابتدا ارزیابی خوبی قبل از کاهش وزن داشته باشند و سپس اقدام به کم کردن وزن خود کنند. یکی از اصول ارزیابی‌ها در این زمینه این است که توده عضلانی بدون چربی خود را محاسبه کند و رفتارها و نگرش شان را نسبت به مواد غذایی مورد بررسی قرار دهند. حتی در خصوص کالری و انرژی نیز باید بگویم که  کشتی‌گیر باید حداقل 30 کالری به ازای هر کیلوگرم وزن بافت بدون چربی خود انرژی دریافت کند تا عملکرد خوب و سالمی داشته باشد.

این متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: یک ورزشکار 60 کیلوگرمی که 10 درصد از وزن بدن آن چربی است یعنی شش کیلوگرم بافت چربی دارد و 54 کیلوگرم توده عضلانی که اگر  آن را در 30 ضرب کنیم حداقل کالری است که در طول شبانه روز می‌تواند دریافت کند.

حضوری ‌اضافه کرد: یک کشتی‌گیر در زمان کاهش وزن باید بین پنج تا هفت گرم کربوهیدرات دریافت کند که اگر از این میزان کمتر باشد عملکردش کاهش پیدا خواهد کرد چرا که گلیکوژن ذخایر بدنش کاهش پیدا می‌کند. ماده دیگری که برای کاهش وزن اهمیت دارد پروتئین است. وقتی افراد درگیر کاهش وزن می‌شوند متاسفانه در مورد پروتیئن دریافتی خود غفلت می‌کنند بنابراین توصیه می‌کنم پروتئین دریافتی خود را تا حد امکان افزایش دهند چون بدن از پروتئین به عنوان یک منبع انرژ ی زا استفاده می‌کند و اگر با کاهش پروتئین مواجه شود، هنگام کم کردن وزن دچار آسیب‌دیدگی‌ شدیدی خواهد شد.

وی در پایان پیرامون برگزاری یازدهمین کنگره سراسری فدراسیون پزشکی ـ ورزشی گفت‌:  فدراسیون پزشکی ـ ورزشی چون یک فدراسیون نوپا است برگزاری این گونه نشست‌ها و همایش‌ها در دانش افزایی مربیان و تمام کسانی که در زمینه‌های مختلف علوم ورزشی  فعالیت می‌کنند تاثیر بسزایی خواهد داشت.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.