ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تیلرسون می‌تواند موجب بهبود روابط آمریکا و عربستان سعودی شود‌

تیلرسون
سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی بر این باور است که رکس تیلرسون وزیر خارجه بعدی آمریکا می‌تواند موجب بهبود روابط ریاض- واشنگتن شود، اگر ترامپ به توصیه‌های او توجه کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روبرت جوردن سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک تاکید کرد: آمریکا احتمالا یک متحد قابل اعتمادتر برای عربستان سعودی خواهد بود، در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا به توصیه‌های رکس تیلرسون وزیر خارجه بعدی این کشور توجه کند.

روز سه شنبه، ترامپ رسما اعلام کرد که قصد دارد تیلرسون رئیس شرکت نفتی اگزون موبیل را به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا معرفی کند.

جوردن در ادامه تصریح کرد: تیلرسون اهمیت نفت را درک می‌کند و همین طور با تهدیداتی که عربستان با آن روبرو است به خوبی آشنایی دارد. او یک متحد قابل اعتمادتر نسبت به اوباما خواهد بود اگر ترامپ به توصیه‌های او گوش دهد.

وی افزود: تیلرسون تجربه زیادی در همکاری با سعودی‌ها دارد. تیلرسون و عربستان سعودی منافع مشترک زیادی دارند، از مقابله با تروریسم گرفته تا حفظ جریان باثبات و قابل اعتماد نفت.

سفیر سابق آمریکا در عربستان اظهار داشت: آنها دیدگاه‌های مشترکی درباره عدم اعتماد به ایران دارند. تیلرسون علی رغم فقدان تجربه رسمی برای فعالیت‌های دیپلماتیک، برای این پست گزینه مناسبی به شمار می‌رود. تیلرسون شرکتی را اداره کرده است که تعداد کارکنانش تقریبا با وزارت خارجه آمریکا برابر است و بودجه آن 4 برابر این وزارتخانه بوده است.

وی هشدار داد که بخش زیادی از روابط آمریکا و عربستان به این بستگی خواهد داشت که دیدگاه ترامپ در قبال سعودی‌ها چگونه شکل خواهد گرفت چرا که رئیس جمهور آمریکا و وزیر خارجه باید دیدگاه‌های مشترکی داشته باشند.

انتخاب تیلرسون به عنوان وزیر خارجه آمریکا با انتقاد بسیاری از نمایندگان دموکرات روبرو شده است، بیشتر به خاطر روابطی که تیلرسون با شرکتهای نفتی روسیه دارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.