سی ان بی سی: ایران در افق جدید مقصد بعدی سرمایه گذاران جهان

سی ان بی سی: ایران در افق جدید مقصد بعدی سرمایه گذاران جهان

ایرنا/ پایگاه اطلاع رسانی شبکه آمریکایی ˈسی ان بی سیˈ روز شنبه در تحلیلی،ایران درافق جدیدرا مقصد بعدی سرمایه گذاری شرکت های جهانی در عرصه های گوناگون معرفی کرد.

ˈسی ان بی سیˈ نوشت تحلیلگران معتقدند شرکت ها باید برنامه ریزی برای ایران را آغاز کنند در حالیکه بهبود روابط آرام با این کشور می تواند درها را برای سرمایه گذاری خارجی باز کند. ایران در سال جاری تغییراتی را در عرصه سیاسی تجربه می کند.انتخابات خردادماه ریاست جمهوری و روی کار آمدن حسن روحانی بعد از محمود احمدی نژاد و گفت و گوی تلفنی روحانی با ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا یکی از این تغییرات سیاسی است.

ˈمتیو اسپیواکˈ رییس شرکت مشاوره ای ˈگروه فرانتیر استراتژیˈ متخصص در زمینه بازارهای نوظهور، معتقد است سرمایه گذاران باید کار را بر روی طرحی جامع در مورد ایران آغاز کنند و زمانی که تحریم ها لغو شد آن را اجرایی کنند.

وی گفت: ایران تنها در زمینه نفتی قابل توجه نیست،کالاهای مصرفی روزانه و شرکت های فعال در زمینه بهداشت و درمان در ایران از اولویت بیشتری برخوردارند،زیرا ساختار جمعیتی این کشور بسیار جذاب است.

اسپیواک ادامه داد: بازار بورس و اوراق بهادار ایران 339 شرکت را در فهرست شرکت های تحت پوشش خود قرار داده است و ارزش ترکیب شده ارزش روز و متعارف سهام این بازار حدود 104 میلیارد و 21 میلیون دلار اعلام شده است. ایران از نظر جمعیتی دومین کشور در کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست و بر اساس آمار بانک جهانی 77 میلیون نفر جمعیت دارد که سه برابر نرخ متوسط منطقه ای است.اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده این کشور چهارمین ذخایر نفتی جهان و دومین ذخیره گاز طبیعی بعد از روسیه را در اختیار دارد.

اسپیواک انتظار دارد بخش دولتی ایران در درازمدت بتواند سرمایه گذاری های خارجی فراوانی را جذب کند، یکی از حوزه های مناسب قراردادهای دولتی بخش انرژی ایران است. اگر تحریم ها برداشته شود و ایران بتواند نفت و گاز خود را به راحتی در بازارهای آزاد بفروشد، تاسیسات زیربنایی این کشور به نوسازی و سرمایه گذاری نیاز دارد.

ˈاسون ریچرˈرییس بخش بازارهای نوظهور درشرکتˈرینیسنس است منیرجرزˈیکی دیگر ازمدیران برجسته ای است که وضعیت ایران را از نزدیک زیرنظر دارد.فلزات پایه و بانک ها و قبل ازآنها بخش ارتباطات آخرین بخش ها در بازار بورس بهادار تهران هستند.

وی گفت: بازار بورس می تواند توجهات را به خود به دلیل نقدینگی فراوان و در جریان جلب کند و می تواند به عنوان بخش قابل توجهی در صندوق بازارهای نوظهور شرکت قرار گیرد.ارزش های نسبت قیمت به درآمد این شرکت ها بین 7تا 11 برابر است که تا حد زیادی توجیه پذیر است.

غیر از این حتی تجار نیز ایران را از نزدیک زیر نظر دارند. ˈمارتین سورلˈ، مدیر اجرایی شرکت تبلیغاتی ˈدبلیو پی پیˈ به عنوان بزرگ ترین شرکت تبلیغاتی از نظر درآمد، ایران را در فهرست شماری از بازارهای نوظهور و مورد بررسی این شرکت قرار داد و افزود صداهای سیاسی که از این کشور می آید به اندازه کافی مثبت جلوه می کند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.