خانواده، مسجد و مدرسه سه ضلع مؤثر در تربیت نسل جوان هستند

به گزارش مشرق،  مریم جلالی؛ مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما مسجد را یکی از ارکان جامعه ایرانی نامید و گفت: همواره مسجد مرکز و محور حاکمیت روح معنوی در جامعه بوده است.
وی افزود: بعد از انقلاب این مکان عبادی کارکردهای سیاسی و اجتماعی جدیدی را تجربه کرد تا جاییکه به نوعی می‌توان مسجد از ارکان اساسی پایه‌گذاری نظام سیاسی کشور داسنت.
جلالی ادامه داد: خانواده، مسجد و مدرسه سه ضلعی هستند که بیشترین نقش را تربیت نسل جوان دارند. در این بین مسجد نقش بی‌نظیری در تربیت و پرورش اجتماعی افراد دارد.
این استاد سرشناس دانشگاه تصریح کرد: مسجد خانه دوم و خانه بیرونی جامعه ایرانی است و می‌تواند حلال بسیاری از چالش‌ها و مشکلات و ناهنجاری‌های رفتار فردی و اجتماعی باشد اما متاسفانه از این ظرفیت در جامعه امروزی کمتر استفاده می‌شود.
مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما با اشاره به لزوم برخورد مناسب با جوانان، خاطرنشان کرد: شرع، عرف و قانون سه حریم جامعه ایرانی است که در هر جایی باید رعایت شوند. مسجد نیز قوانین و حرمت خاص خود را دارد که باید به آن احترام گذاشته شود. از سوی دیگر برای ترغیب جوانان نیز باید جاذبه داشت و چه جاذبه‌ای بالاتر و بهتر از اخلاق خوش. نباید روند فعالیت‌ها بگونه‌ای باشد که دافعه‌ها بیشتر از جاذبه باشند.
جلالی یادآور شد: مسجد محل ابرار و مکانی امن برای انسان است. رفتار باید بگونه‌ای باشد که حتی غیرمسلمانان نیز این احساس پاک و روح معنوی را بخوبی در مسجد لمس کنند.
وی در ادامه با اشاره به اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در ذیل فعالیت‌های مسجد، گفت: باید هدف مشخص باشد. امام‌جماعت و مسؤلان مسجد باید از ابتدا هدفگذاری دقیق داشته باشند. هر جا هدف مشخص بود و برنامه‌ها منظم و منسجم برگزار شد، مسجد زنده و پویا خواهد بود در غیر اینصورت بدون هدف مشخص هیچ تلاشی نتیجه‌بخش نخواهد بود.
این استاد دانشگاه در پایان گفت: حضور در مسجد باید با جوشش باشد نه کوشش. فرد مسلمان باید برای حضور در مسجد دلتنگ شود نه اینکه آن را برای خود عادی و امری روزمره بداند.
*ستاد خبری دهه تکریم مساجد

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خانواده، مسجد و مدرسه سه ضلع مؤثر در تربیت نسل جوان هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.